Együttműködés az innováció és a bevált gyakorlatok terén

Óvodánk 2018 szeptemberében második alkalommal vesz részt stratégiai partnerségek pályázat megvalósításában

ARANYHAJSZÁL MESEPROGRAM - AZ ÓPERENCIÁS TENGEREN, HATÁRON INNEN ÉS TÚL címmel.

Partnereink: A Tempo-Legato Oktatásszervező és Tanácsadó Kft. - koordinátor, A Szalárdi János Általános Iskola és Óvoda, Székelyudvarhelyi Ficánka Napközi Otthon, Nádudvari Napfény Óvoda

Két éves programunk témája a Mese feldolgozása az óvodai csoportmunkában. A megvalósításban részt vevő óvodák mindegyike egy-egy sajátos, általa kiválóan és több éve kipróbált módszert ad a többi partnernek, a mesefeldolgozáshoz. A Füleki óvodában a kézműves bábkészítés erős, a Székelyudvarhelyi Ficánka napköziben egészségtudatosságra teszik a hangsúlyt, a Szalárdi óvodában modern tánc gyakorlása folyik a Nádudvari óvodában pedig a művészetek, a zenei fejlesztésben járnak élen.

A szakmai munkánk elsődleges célja egyrészt a programban részt vevő partnerintézmények óvodapedagógusai fejlesztő munkájának bővítése, másrészt a környező intézményekben megismertetni és terjeszteni a négy mesefeldolgozó Jógyakorlatot.

Zenei készségfejlesztés a hagyományéltetés útján határon innen és túl

Végéhez közeledik a két éve zajló ERASMUS+ projekt a Füleki Daxner Utcai Óvodában. A pályázatot a Tempo-Legato Kft. és 2 partneróvoda - Ficánka Napközi Óvoda Székelyudvarhely, Csengővár Óvoda Recsk- közreműködésével valósítottuk meg.

Együttműködésünk alapja egy innovatív szakmai program elkészítése, amely módszertani segédanyagként szolgálhat a magyar nyelvterületen működő óvodák számára. Fő célkitűzésünk az óvodás gyermekek alapvető zenei készségeinek- énekes, ritmusos, hangszeres, percepciós, zenei mozgásos tevékenységének-a fejlesztésehagyományéltetés útján. Mindezt komplex módon képzeltük el: az évszakokhoz kötődő népi hagyományok, ünnepek, jeles napok, szokások felelevenítésével, munkafolyamatok kipróbálásával, természetes alapanyagok feldolgozásával, hasznosításával, élménypedagógiai módszerekkel. A palóc néphagyományokat a jelenkor adta lehetőségekre aktualizáltuk, beépítettük az óvodai mindennapokba. A gyerekek megtapasztalták, hogyan zajlott régen a szüret, kukoricatörés, szövés-fonás és sok más hagyományos tevékenység. Megismerkedtek népi mesterségekkel és megtanultak sok "mesterfogást" a kézműves foglalkozások során / csuhézás, drótozás, agyagozás, kékfestés, bábkészítés, vesszőfonás, bútorfestés stb./. Számos népdalt, mondókát, népi játékot, népmesét ismertek meg elsősorban felvidéki, de Fülek környéki gyűjtésekből is. A népzenével, népi hangszerekkel/ furulya, doromb, duda, köcsögduda/ élőben is találkoztak óvodai hangszerbemutatókon. Saját ritmushangszereket készítettek dióból, tökből, kukoricából, japán keserűfűből.Megtapasztalták és elsajátították az együtténeklés, közös "zenélés", a népi játékok, a néptánc alapjait, közösségi élményét és örömteli érzését. Az "Ügyes kezek, kis mesterek" portékáibólkiállítást szerveztünk. Az "Őszelőtől - Nyárelőig"tanultakat pedig az óvodások ballagási műsorában foglaltuk össze és mutattuk be a nagyközönségnek.

Eseménydús esztendőt zárunk, melynek sikeréhez külső szakértők is hozzájárultak. Köszönettel tartozunk a szülőknek, nagyszülőknek, minden előadónak, résztvevőnek. Külön köszönjük a Motolla Kézműves Kör tagjainak és Mgr. Varga Liának a szakmai támogatást.

Már folyamatban van a módszertani gyűjtemény összegzése, nyomdai előkészítése. Terjesztését ősztől tervezzük a pedagógusok körében, szakmai nap keretén belül, de kisgyermekes szülők szíves figyelmébe is ajánljuk kiadványunkat.

Könyvek:

Rozvoj hudobných zručností prostredníctvom pestovania ľudových tradícií u nás aj mimo hraníc

Projekt ERASMUS+ v znamení spoločného partnerstva Tempo-Legato s.r.o. a troch materských škôl (Ficánka Napközi Óvoda Székelyudvarhely, Csengővár Óvoda Recsk, MŠ-Óvoda Daxnerova Fiľakovo) sa pomaly chýli ku koncu.

Základom našej spolupráce je vytvorenie inovatívneho programu, ktorý môže poslúžiť ako metodický materiál pre materské školy s výchovným jazykom maďarským.Hlavným cieľom projektu bol rozvoj hudobných zručností detí - spev, rytmizácia, percepčné, inštrumentálne a hudobno-pohybové zručnosti - prostredníctvom ľudových tradícií. Aktivity sa uskutočňovali podľa ročných období- oživili sme jednotlivé sviatky, zvyklosti, deti si vyskúšali rôzne ľudové remeslá, spracovali a využívali prírodný materiál ako slamu, šúpolie, vlnu atd. Palócke ľudové zvyklosti nášho okolia sme aktualizovali a zapracovali do každodenného života detí v materskej škole. Deti si mohli vyskúšať ako prebiehalo niekedy lámanie kukurice, vinobranie, tkanie a ešte veľa iných tradičných činností. Zoznámili sa s ľudovými remeslami, naučili sa ako vyrábať rôzne predmety /výrobky zo šúpolia, z hliny, z prútia, modrotlač, handrové bábky, maľovanie nábytku/. Naučili sa ľudové riekanky, pesničky, ľudové hry, počúvali rozprávky z ľudových zbierok z okolia Fiľakova a blízkych regiónov. S ľudovou hudbou a ľudovými hudobnými nástrojmi /píšťaly, drumbľa, gajdy, ...../ sa stretli aj naživo pri rôznych koncertoch v materskej škole. Vyrábali aj vlastné hudobné nástroje z orechov, kukuricea tekvice. Vyskúšali si a osvojili aké je príjemné spoločné spievanie, spoločná hra, aj práca. Z prác "Zo šikovných rúk malých remeselníkov" sme zorganizovali malú výstavu. Na konci školského roka sa deti predstavili rozlúčkovým programom:"Od jesene až do leta".

Uzatvorili sme rok plný zážitkov, k čomu prispeli aj externí pracovníci. Naše poďakovanie patrí rodičom, starým rodičom, každému účastníkovi. Osobitne sa chceme poďakovať členom Spolku Motolla a Mgr. Lii Vargovej za ich odbornú pomoc.

Už sa pripravuje metodická príručka, jej vydanie a šírenie je naplánované na jeseň v rámci odborného dňa pre pedagógov, ale aj pre rodičov našich skôlkarov.