O našej materskej škole...

Materská škola (dalej len MŠ) ponúka predovšetkým výchovne vyvážané prostredie, v ktorom dieťa zohráva kľúčovú rolu pre učiteľku MŠ, podporuje osobnostní rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, morálnej, telesnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na dalšie vzdelávanie. MŠ je 8 triedna a nachádza sa na sídlisku Farská lúka vo Fiľakove. Škola prevádzkuje 4 maďarské a 4 slovenské triedy. Spolu má 16 pedagogických zamestnancov a približne 130 detí. Prevádzku školy zabezpečujú aj nepedagogický zamestnanci -školník, kuchárky a upratovačky.

Materská škola má celodennú prevádzku a poskytuje výchovu a vzdelávanie v čase od 6.30 - 17.00 hod. Poskytuje pred primárne vzdelávanie, celodennú aj poldennú starostlivosť deťom od 2 - 6 rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Dvojročné deti prijíma iba vtedy, ak kapacita a podmienky dovolia.

Výchovno-vzdelávací proces sa realizuje v súlade s platnými učebnými osnovami a plánmi. Materská škola na svoju činnosť využíva budovu zloženú z pavilónu A a B, kde sú triedy kancelárie, sklady, kuchyňa, práčovňa. Súčasťou školy je rozsiahly areál školského dvora, ktorý je vybavený EKO hračkami, pieskoviskami, šmýkačkami, preliezkami, dostatočným množstvom náradia pre pohybové aktivity detí a lavičkami pre možnosť oddychu detí.

Pracovné centrá sú prispôsobené na hry v triedach sú umiestnené v priestore, ktorý je vybavený účelovo a slúži na spontánne hry detí a učiteľkou plánovanú riadenú výchovno-vzdelávaciu činnosť.

Školská jedáleň pri materskej škole je zriadená na prípravu, výdaj jedál a nápojov pre deti v čas ich pobytu v materskej škole. Školská knižnica bola a je priebežne doplnená aktuálnymi odbornými publikáciami a metodickými príručkami podľa daných možností.

Budova MŠ je z vonka obnovená oteplená, vymaľovaná a všetky okná a dvere sú vymenené.

Hodnoty materskej školy sú:

• Humanizmus-nedirektívny spôsob edukačného vplyvu
  • Sloboda-príprava na život v demokratickej spoločnosti,
  • Tolerancia-vyrovnanosť šance detí z rôzneho sociokultúrneho a socioekonomického prostredia,
  • Empatia- vzťah založený na vzájomnej úcte, dôvere,
  • Zodpovednosť-kolegovia sa snažia dodržiavať zásady kvalitného výchovno-vzdelávacieho procesu,
  • Kreatívnosť-kolegovia sa snažia vznášať svoju kreativitu do tvorby s deťmi aj bežného života školy.