Školský poriadok


Materská škola – Óvoda, Daxnerova č. 15, 986 01 Fiľakovo

Platnosť nadobúda:07.04.2022

Vypracovala: Mgr. Vargová Danica

Š K O L S K Ý P O R I A D O K

Materskej školy - Óvoda na Daxnerovej ulici č. 15 vo Fiľakove.

Zriaďovateľom materskej školy je Mesto Fiľakovo.

Tel.č.: 047/4381315, mobil: 0905981623

Email: ms.daxner2@gmail.com www.daxnerova.webnode.sk

Úvodné ustanovenia školského poriadku

Školský poriadok predmetnej materskej školy je vypracovaný v zmysle zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a zmene a doplnení niektorých zákonov, vyhlášky č.541/2021 Z.z. o materskej škole, vyhlášky MZ SRč.527/2007 Z.z., zákona č.355/2007 Z.z.,Pracovného poriadku pre pracovníkov škôl a školských zariadení v pôsobnosti mesta Fiľakovo s prihliadnutím na špecifické podmienky Materskej školy – Óvoda na Daxnerovej ul. č. 15 vo Fiľakove a VZN MZ -Fiľakovo. Školský poriadok upravuje najmä podrobnosti o :

1.charakteristike MŠ – poslaní a činnosti materskej školy,

2.prevádzke a organizácii (vnútornom režime) materskej školy,

3.spôsobe organizácie výchovy a vzdelávania,

4.podmienkach na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno - patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,

5.výkone práv a povinností detí a ich zákonných zástupcov v škole,

6.pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,

7.podmienkach nakladania s majetkom, ktorý materská škola spravuje,

8.Záverečné ustanovenia.

1) CHARAKTERISTIKA MŠ

MŠ je 8 - triedna. Poskytuje celodennú výchovu a vzdelávanie (VaV) deťom spravidla vo veku od 3 do 6 rokov a deťom s pokračovaním povinnej predškolskej výchovy. Materská škola poskytuje deťom aj možnosť poldenného pobytu (výlučne so stravou), ďalej výchovno – vzdelávaciu činnosť v jazyku slovenskom i maďarskom /VJS,VJM/.

MŠ podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, morálnej, estetickej, rozvoja schopností a zručností. Utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie, pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi osobitosťami detí.

MŠ poskytuje predprimárne vzdelávanie podľa Školského vzdelávacieho programu –Dúha, vypracovaného podľa Štátneho vzdelávacieho programu.

V školskom vzdelávacom programe sú rozpracované ciele predprimárneho vzdelávania.

MŠ je umiestnená v účelovej budove. Je to dvojpodlažná budova pavilonového typu A a B.

Pavilon "A" prízemie tvorí vstupná hala, šatňa pre deti, umyváreň a toalety pre deti, dve triedy /A,B/ s VJS, 2 šatne s WC pre učiteľky MŠ, práčovňa a účelové priestory pre nepedagogický personál MŠ. Na poschodí sa nachádza /C,D/ s VJS, 2 šatne pre deti, 2 umyvárne a toalety pre deti, 2 sprchy pre deti, sklad UP, šatňa pre učiteľky s WC a účelové priestory pre nepedagogických zamestnancov MŠ. Poschodie pavilonov A a B spája chodba, ktorá vedie do troch tried s VJM /,E,F,G/.

Pavilon "B" prízemie tvorí vstupná hala, šatňa pre deti, trieda H /VJM/, umyváreň a toalety pre deti, šatňa pre učiteľky, sklad UP. Miestnosť s príslušenstvom pre prevádzkových zamestnancov, kuchyňa s s príslušnými skladovými priestormi. Na poschodí sa nachádzajú 2 šatne pre deti, tri triedy /E,F,G/ s VJM, umyváreň a toalety pre deti, šatňa pre učiteľky s WC, sklad UP, výťah pre kuchyňu a miestnosť pre výdaj jedál.

Riaditeľňa, spoločenská miestnosť a kancelária vedúcej ŠJ je umiestnená v technickej časti MŠ, kde sa nachádza aj príslušné hygienické zariadenie. Miestnosť školníka sa nachádza v pavilone A so samostatným vchodom.

Školský dvor je účelovo rozdelený na časti: ihrisko s trávnatou plochou kde sú rozmiestnené hojdačky a preliezky, šmýkačky, 2 altánky s pieskoviskom. 2 terasy sú súčasťou budovy a školského dvora-využívajú sa na rôzne účely aj na edukačné činnosti, pri pobyte detí vonku.

V zadnej časti je asfaltová plocha slúžiaca na vjazd vozidiel dovážajúcich tovar do ŠJ a pre MŠ. Inak slúži takisto na účely hier detí.

2) PREVÁDZKA A ORGANIZÁCIA (VNÚTORNÝ REŽIM) MŠ

2.1 Prevádzka Materskej školy

a) MŠ je v prevádzke počas pracovných dní od 06:30 do 16:30 h. Prevádzku možno aj obmedziť alebo prerušiť so súhlasom zriaďovateľa. Cez letné prázdniny sa prevádzka prerušuje na 4 týždne so súhlasom zriaďovateľa a po prerokovaní s rodičmi z dôvodov dôkladného čistenia priestorov, dezinfekcie prostredia a hračiek ako aj za účelom čerpania dovolenky zamestnancov MŠ s ŠJ. Prerušenie oznámi riaditeľka spravidla 1 mesiac vopred. Počas prerušenia MŠ sa prihlásené deti sústreďujú v pohotovostnej MŠ v meste Fiľakovo.

V čase vianočných prázdnin je prevádzka MŠ prerušená na čas, ktorý je písomne prerokovaný s rodičmi, prípadne podľa dohovoru, pokynov a súhlasu zriaďovateľa. Zamestnanci školy si v tom čase čerpajú dovolenku, prípadne náhradné voľno.

V čase jarných prázdnin prevádzka MŠ nebude prerušená, pri zníženom počte detí sa aktuálne obmedzí na činnosť nižšieho počtu tried.

V nevyhnutných prípadoch /vysokej chorobnosti detí, chorobnosti pedagógov/ pri zníženom počte detí sa činnosť tried obmedzí na nižší počet. Pri vysokom počte chýbajúcich detí pre chorobnosť, ktorý presahuje 50% sa daný stav hlási na RÚVZ v Lučenci, ktorý rozhodne o prerušení prevádzky na určitú dobu – ktorú uvedie v rozhodnutí. RÚVZ svoje rozhodnutie dá na vedomie aj zriaďovateľovi MŠ. V prípade pandémie COVID 19 sa materská škola riadi pokynmi MŠ, vedy výskumu a športu, pokynmi RÚVZ a pokynmi zriaďovateľa. MŠ má vypracovaný krízový plán počas pandémie COVID 19.

b) Budova MŠ sa otvára o 06:30 hod a schádzanie detí je v A triede- pavilon A. Výchovno-vzdelávacia činnosť v jednotlivých triedach začína o 07:00 hod. a trvá do 16:30 hod. Potom začína upratovanie a budova sa uzatvára o 17:00 hod.

Prevádzka materskej školy bola prerokovaná s rodičmi a odsúhlasilo ju Mesto Fiľakovo - zriaďovateľ školy.

Vedenie MŠ:

Riaditeľka MŠ: Mgr. Danica Vargová

Konzultačné hodiny : denne od 07:30 do 10:00 hod. (podľa tel. dohody s rodičmi)

Tel. MŠ: 047/4381315, 0905981623

Zást. riad. MŠ: Bc. Bertová Viktória

Vedúca školskej jedálne: Emese Gáspár

Konzultačné hodiny : 07:00 – 14:00 hod.(podľa tel dohody s rodičmi)

2.2 Zápis a prijatie dieťaťa do MŠ

Deti sa do materskej školy prijímajú k začiatku školského roka, alebo v priebehu školského roka, pokiaľ je voľná kapacita MŠ. Podmienkou je predloženie žiadosti o prijatie do MŠ potvrdenú detským pediatrom, ktorú predloží rodič riaditeľke MŠ a to buď písomne prostredníctvom mailu alebo elektronickou poštou (najmä v období pandémie COVID 19), alebo osobne.

Pred zápisom do MŠ sa koná za normálnych podmienok ( počas pandémie COVID 19 - nie): Deň otvorených dverí v MŠ. Zápis do MŠ prebieha od tohto dňa a trvá v priebehu celého mesiaca máj. Miesto a termín zápisu detí do MŠ riaditeľka zverejní po súhlase zriaďovateľa na budove MŠ ako aj inom verejne dostupnom mieste pre verejnosť, vrátane oznamu do mestského rozhlasu.

Úvodný pohovor s riaditeľkou školy pred prijatím dieťaťa do materskej školy absolvuje rodič spravidla spolu s dieťaťom. (Počas pandémie COVID 19 – nie).Ku žiadosti o prijatie je prajné priniesť rodný list dieťaťa na porovnanie údajov v žiadosti dieťaťa do MŠ.

Písomné rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do materskej školy k začiatku školského roka dostane rodič doporučenou poštou (doručenkou) alebo elektronickou poštou najneskôr do 30. júna príslušného kalendárneho roka, prípadne si ho osobne prevezme u riaditeľky školy a jeho prevzatie potvrdia obaja rodičia svojim podpisom na doručenke. Pri 5-6 ročných deťoch, ktorí majú od 01.09.2021povinné predprimárne vzdelávanie riaditeľka rozhodne o prijatí/neprijatí do 15.júna ak má všetky podklady k rozhodnutiu.. O podmienkach prijatia sú rodičia overiteľne informovaní pri podaní žiadosti.

2.2.1 Podmienky prijatia a dochádzky dieťaťa do MŠ a kritériá prijímania detí:

· Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijímajú deti podľa § 59 ods. 1 a 2 a § 59a zákona NR SR č. 245/2008 Z. z.o výchove a vzdelávaní( školský zákon) a o zmene a doplneníniektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

· Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku.

· Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijíma dieťa:

  • ktoré dovŕšilo piaty rok veku do 31.08. v danom školskom roku a je pre neho plnenie predprimárneho vzdelávania povinné,
  • povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole (ďalej len MŠ) trvá jeden školský rok, ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľka MŠ rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v MŠ na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie - Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie (ďalej len CPPPaP), písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a informovaného súhlasu zákonného zástupcu,

ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v MŠ nedosiahne školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole,

  • povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v MŠ v obci, v ktorej má trvalý pobyt teda v spádovej MŠ, ak zákonný zástupca pre dieťa nevyberie inú MŠ, do ktorej ho riaditeľ tejto MŠ prijme, ak je dostatok kapacít,
  • len v spádovej MŠ má takéto dieťa garantované prijatie, ak sa pre ňu zákonný zástupca rozhodne,
  • spádová MŠsa určuje len pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné,
  • Mesto Fiľakovo odporúča spádovú materskú školu Materská škola – Óvoda, Daxnerova 15, 986 01 Fiľakovo pre nasledovné ulice mesta Fiľakovo:

Baštová, Bernolákova, B. Bartóka, B. S. Timravy, Daxnerova, Družstevná, Egreš, Farská lúka, Fialková, Gemerská , Hlavná, J. Kalinčiaka, J. Kráľa, Jesenského, Jilemnického, Jókaiho, Kvetná, L.N. Tolstého, Lučenská, Mlynská, Moyzesova, Odborárska, Podhradská, Puškinova, Ružová, Smetanova, Čajkovského, SNP, Šávoľská cesta, Švermova, Tehelná, Tichá, Továrenská, Tulipánová, Úzka, Viničná

  • dieťa môže povinné predprimárne vzdelávanie plniť aj formou individuálneho vzdelávania, ktoré povoľuje riaditeľ kmeňovej MŠ dieťaťu, ktorého:

-zdravotný stav neumožňuje plnenie povinnej školskej dochádzky v kmeňovej MŠ – takémuto dieťaťu bude zabezpečovať vzdelávanie kmeňová MŠ, ktorá mu tento spôsob plnenia povinného predprimárneho vzdelávania povolila, a to v rozsahu dve hodiny týždenne v domácom prostredí dieťaťa,

-dieťaťu, ktorého zákonný zástupca o to požiada MŠ – takémuto dieťaťu bude zabezpečovať vzdelávanie zákonný zástupca prostredníctvom osoby, ktorá má ukončené najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie. Výdavky spojené s individuálnym vzdelávaním dieťaťa znáša zákonný zástupca. Zákonný zástupca je povinný v termíne určenom kmeňovou MŠ zabezpečiť absolvovanie overenia osobnostného rozvoja svojho dieťaťa.

Riaditeľka kmeňovej MŠ môže rozhodnúť o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania.

  • zákonný zástupca dieťaťa, ktoré má nepriaznivý zdravotný stav a neumožňuje mu vzdelávať sa až do pominutia dôvodov, môže požiadať riaditeľku spádovej MŠ o oslobodenie o povinnosti dochádzať do MŠ, k žiadosti zákonný zástupca priloží písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a písomný súhlas zariadenia výchovného poradenstva a prevencie – (ďalej len CPPPaP).
  • nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie predprimárneho vzdelávania sa s účinnosťou od 1. septembra 2021 považuje za zanedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu "osobitného príjemcu rodinných prídavkov"

· Ostatné podmienky prijímania detí na predprimárne vzdelávanie:

  • po prijatí všetkých detí, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, na predprimárne vzdelávanie sa ďalej prijíma:
  • dieťa, ktoré, nedosiahlo školskú spôsobilosť a pokračuje v povinnom predprimárnom vzdelávaní,
  • dieťa, ktoré, plní povinné predprimárne vzdelávanie pred dovŕšením piateho roku veku, po predložení súhlasného vyjadrenia príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie - Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie (ďalej len CPPPaP) a súhlasného vyjadrenia všeobecného lekára pre deti a dorast,
  • dieťa, ktorého súrodenec plní povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole,
  • dieťa, ktorého súrodenec už navštevuje materskú školu,
  • výnimočne dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a predovšetkým kapacitné podmienky. To znamená, že v prípade, ak je zvýšený záujem zákonných zástupcov o prijatie detí do MŠ, nesmie sa uprednostniť dieťa mladšie ako tri roky pred prijatím starších detí. Dieťa mladšie ako tri roky by malo mať primerane veku osvojené základné hygienické návyky a sebaobslužné činnosti (t. j. dieťa nemá počas dňa plienku, s pomocou dospelého používa toaletu, oblieka sa, vyzlieka, prezúva).
  • dieťa so špeciálnymi výchovno –vzdelávacími potrebami( ďalej ŠVVP ) ak má MŠ vytvorené vhodné podmienky – personálne, priestorové a materiálno – technické, aby bola schopná poskytnúť dieťaťu výchovu a vzdelávanie primeranú druhu a stupňu jeho špeciálnych výchovno – vzdelávacích potrieb. Deťmi so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami sú deti so zdravotným znevýhodnením, deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a deti s nadaním.

Výkonom práv začleneného dieťaťa so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami nemôžu byť obmedzené práva ostatných detí.

Postup prijímania detí so ŠVVP je podrobne rozpracovaný v Školskom poriadku MŠ.

· Dieťa sa do MŠ prijíma vždy len na základe písomnej žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie. Zákonný zástupca spolu so žiadosťou do MŠ predkladá aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa.

Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti nie je potvrdením o aktuálnom zdravotnom stave dieťaťa, ale je potvrdením toho, že dieťa netrpí žiadnou takou chorobou, ktorej prejavy alebo dôsledky by mohli negatívne vplývať na jeho pobyt v MŠ alebo ohrozovať či obmedzovať výchovu a vzdelávanie jeho samotného alebo ostatných detí, ktoré sa na predprimárnom vzdelávaní v MŠ zúčastňujú.

· Ak sa do MŠ prijíma dieťa, ktoré má zariadením výchovného poradenstva a prevencie identifikované špeciálne výchovno – vzdelávacie potreby (ŠVVP), zákonný zástupca k žiadosti predloží:

- potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast súčasťou, ktorého je jednoznačné odporúčanie prijatia dieťaťa so ŠVVP do "bežnej" alebo do špeciálnej MŠ, - vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie– CPPPaP alebo Centra špeciálno – pedagogického poradenstva (CŠPP), ak ide o dieťa so zmyslovým a telesným postihnutím aj vyjadrenie príslušného odborného lekára.

· Termín podávania žiadostí o prijatie do MŠ pre daný školský rok je určený od 01. mája do 31. mája.

Do MŠ sa prijímajú deti priebežne alebo na nasledujúci školský rok. Priebežne sa prijímajú deti vtedy, ak je v MŠ voľná kapacita.

· Žiadosť na prijatie dieťaťa môže zákonný zástupca podať poštou, e-mailom alebo osobne za dodržania hygienicko – epidemiologických opatrení v priestoroch MŠ (rúško, rukavice, vlastné pero, zachovávanie odstupov).

Podľa § 59 ods. 6 školského zákona môže zákonný zástupca MŠ doručiť žiadosť aj prostredníctvom elektronického podania doručeného do elektronickej schránky MŠ alebo elektronického dokumentu, ktorý je autorizovaný kvalifikovaným elektronickým podpisom.

· V súlade s § 3 ods. 1 vyhlášky MŠ SR č. 541/2021 Z. z. o materskej škole v znení neskorších predpisov z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať zdravé dieťa na čas adaptačného pobytu, v ktorom zákonný zástupca privádza dieťa do MŠ postupne na jednu hodinu, dve a najviac štyri hodiny. Predpokladom úspešného zvládnutia adaptačného pobytu je spolupráca zákonných zástupcov s pedagogickými zamestnancami MŠ. Ak sa dieťa zadaptuje, môže po dohode zákonného zástupcu s riaditeľkou pravidelne navštevovať MŠ v dohodnutom čase. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľka po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ na dohodnutý čas, ale len ak nepôjde o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné

· Prijatiu dieťaťa so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami, na ktoré zákonní zástupcovia riaditeľku upozornia už pri podávaní žiadosti o prijatie môže riaditeľka určiť diagnostický pobyt dieťaťa v MŠ.

Diagnostický pobyt slúži na to, aby sa zistilo, či sa u konkrétneho dieťaťa bude môcť výchova a vzdelávanie uskutočňovať ako výchova a vzdelávanie začleneného dieťaťa v bežnej triede, alebo ako výchova a vzdelávanie v špeciálnej triede, resp. v špeciálnej materskej škole.

Diagnostický pobyt dieťaťa v "bežnej" MŠ nesmie byť dlhší ako tri mesiace.

· V zmysle § 5 ods.14 písm. a) zákona NR SR č.596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov riaditeľ materskej školy rozhoduje o prijatí dieťaťa do materskej školy.

Riaditeľka MŠ pri rozhodovaní o veciach podľa § 5 ods. 14 písm. a) až g) zákona č. 596/2003 Z. z. postupuje podľa Správneho poriadku.

V závislosti od aktuálnych kapacitných možností MŠ, riaditeľka MŠ v rámci procesu prijímania dieťaťa do MŠ rozhodne:

  • o prijatí dieťaťa do materskej školy alebo
  • o neprijatí dieťaťa do materskej školy

do 15. júna v danom školskom roku, ak má k dispozícii všetky podklady.

· Písomné rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí na predprimárne vzdelávanie bude doručené zákonným zástupcom do elektronickej schránkyak ju zákonný zástupca má zriadenúalebo do vlastných rúk.

Dieťa môže byť prijaté na predprimárne vzdelávanie k 1.septembru príslušného roka ale aj v priebehu školského roka – podľa stavu detí v triedach.

-pre deti so ŠVVP môže diagnostický pobyt presiahnuť 3 mesiace, nesmie byť ale dlhší ako 1 rok.

Ak dieťa mladšie ako 5 ročné do MŠ nenastúpi do 14 dní od dátumu nástupu uvedeného na rozhodnutí o jeho prijatí, riaditeľka MŠ písomne vyzve rodiča aby zdôvodnil neprítomnosť dieťaťa a uviedol jeho iný nástup do MŠ.

Ak tak nevykoná, vydá riaditeľka školy rozhodnutie o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania a na jeho miesto môže prijať iné dieťa.

2.2.3 Zaradenie dieťaťa so ŠVVP

V prípade záujmu rodiča o zaradení dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa vychádza z kapacity a možností materskej školy.

Materská škola umožňuje VaV aj deťom zdravotne oslabeným (napr.: diabetes mellitus, deti s diétnym stravovaním a pod.), ktorých zdravotný stav si nevyžaduje individuálnu integráciu z dôvodu zákonného zástupcu.

2.2.4 Riaditeľka MŠ rozhoduje podľa - § 5 ods. 14 zákona č. 596/2003 Z. z. o:

a) prijatí dieťaťa do materskej školy,

b) prijatí dieťaťa na adaptačný pobyt alebo na diagnostický pobyt,

c) prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie,

d) oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie,

e) povolení individuálneho vzdelávania dieťaťa, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie,

f) pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania,

g) predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie,

h) určení príspevku zákonného zástupcu dieťaťa na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy, ktorej zriaďovateľom je okresný úrad v sídle kraja, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie.

Prijatiu zdravého alebo postihnutého dieťaťa môže predchádzať adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa po dohode rodiča s riaditeľkou materskej školy. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme jeho zdravého vývinu môže riaditeľka po prerokovaní s rodičom alebo na základe jeho písomnej žiadosti rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy (na dohodnutý čas), alebo o ukončení dochádzky.

V prípade, že rodič zámerne neuvedie v žiadosti a lekár v doklade o zdravotnom stave dieťaťa prípadné ochorenie dieťaťa, považuje sa to za závažné porušenie školského poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ na dobu, pokiaľ rodič nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady, z ktorých je možné získať dostatok informácií a rozhodnúť o ďalšom postupe.

Riaditeľka MŠ rozhoduje vydaním rozhodnutia aj o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa, v ktorom sa uvedie dôvod prerušenia dochádzky dieťaťa. V tomto rozhodnutí riaditeľka uvedie presný dátum od kedy, do kedy bude dochádzka dieťaťa prerušená. Tento čas je individuálny, žiadny právny predpis neurčuje jeho rozsah. Rozhodnutie o prerušení dochádzky sa pre 5-6 ročné deti, ktoré majú od 01.09.2021 povinné predprimárne vzdelávanie nevydáva!

V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí do MŠ môže riaditeľka na miesto dieťaťa, ktoré má prerušenú dochádzku do MŠ prijať iné dieťa, pričom v rozhodnutí uvedie, že toto dieťa prijíma od – do. Tento čas musí byť totožný s časom, dokedy má prerušenú dochádzku to dieťa, ktorého zákonný zástupca požiadal o prerušenie dochádzky dieťaťa.

Rodič alebo zákonný zástupca dieťaťa, ktoré bolo do MŠ prijaté na čas počas prerušenia dochádzky dieťaťa, v prípade ak má rodič alebo zákonný zástupca naďalej záujem o to, aby jeho dieťa navštevovalo MŠ, musí v dostatočnom predstihu – najneskôr 2 týždne pred uplynutím času, ktorý má uvedený v rozhodnutí o prijatí počas prerušenia dochádzky iného dieťaťa do MŠ, podať novú žiadosť o prijatie dieťaťa do MŠ a spolu s ňou predložiť aj potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast.

Riaditeľka MŠ môže rozhodnutím určiť aj diagnostický pobyt dieťaťa so ŠVVP. V MŠ pre deti so ŠVVP nemôže diagnostický pobyt dieťaťa presiahnuť dobu 3 mesiace. Diagnostický pobyt má slúžiť na to, aby sa zistilo, či sa u konkrétneho dieťaťa bude môcť výchova a vzdelávanie uskutočňovať ako výchova a vzdelávanie dieťaťa v bežnej triede, alebo ako výchova a vzdelávanie v špeciálnej triede, resp. v špeciálnej MŠ.O diagnostickom pobyte hovoríme vo vzťahu k deťom so zdravotným znevýhodnením. Máme na mysli tie deti, ktorých rodičia alebo zákonní zástupcovia riaditeľku MŠ na ich zdravotné znevýhodnenie upozornia už pri podávaní žiadosti o prijatie do MŠ, alebo sa jeho zdravotné znevýhodnenie prejaví počas dochádzky dieťaťa v MŠ.

Riaditeľka MŠ môže rozhodnutím určiť aj adaptačný pobyt dieťaťa v MŠ. O adaptačnom pobyte hovoríme najmä vo vzťahu k deťom zdravým, u ktorých je predpoklad, že by mohli mať problémy zadaptovať sa na úplné iné podmienky, než aké sú zvyknuté z domu. Aj počas adaptačného pobytu môže dieťa navštevovať MŠ celodenne, za predpokladu, že tomu predchádzala postupná adaptácia a dieťa si rýchlo zvyklo.

K pokračovaniu povinného predprimárneho vzdelávania predloží rodič 3 dokumenty: informovaný súhlas oboch rodičov, súhlas detského pediatra a súhlas CPPPaP v Lučenci. Na základe týchto 3 dokumentov riaditeľka MŠ rozhodne o Rozhodnutím o pokračovaní predprimárneho vzdelávania o ďalšom zotrvaní dieťaťa v MŠ.

Deti do jednotlivých tried zaraďuje na začiatku školského roka riaditeľka, spravidla podľa veku, tiež na základe osobitosti a vyspelosti dieťaťa, podľa kapacity jednotlivých tried a na základe žiadosti zákonného zástupcu o prijatí dieťaťa do MŠ, v ktorom je uvedený vyučovací jazyk. Počas školského roka môže riaditeľka preradiť deti z jednej triedy do druhej, ak to vyžaduje kapacita jednotlivých tried s rešpektovaním požadovaného vyučovacieho jazyka. Rodičovi v takomto prípade preradenie počas školského roka oznámi dôvod a termín preradenia riaditeľka osobne. Preradenie dieťaťa počas šk.roka je v právomoci riaditeľky a jej rozhodnutie je konečné. Rozhodnutie o preradení sa písomne nevyhotovuje, zmena sa zaznačí v dokumentácii tried.

Najvyšší počet detí v triede MŠ podľa školského zákona a v MŠ – Óvoda, Daxnerova 15 vo Fiľakove ak to umožňuje kapacita:

2-3 ročné 18

3-4 ročné 20

4-5 ročné 21

5-6 ročné 22

2-6 ročné 22

Na základe novely školského zákona 245/2008 Z.z. a jeho novely zákonom č. 324/2012 Z.z. prichádza do platnosti nasledovné znenie odseku 10 a11 §28 školského zákona s účinnosťou od 1.septembra 2013:

Ak sú splnené požiadavky podľa osobitného predpisu, najvyšší počet v triede sa môže zvýšiť o tri deti z dôvodu:

a) zmeny trvalého pobytu dieťaťa,

b) zaradenia dieťaťa len na adaptačný pobyt alebo na diagnostický pobyt v MŠ,

c) odkladu plnenia povinnej školskej dochádzky alebo dodatočného odkladu plnenia povinnej školskej dochádzky alebo

d) zvýšeného záujmu zákonných zástupcov detí o o výchovu a vzdelávanie v MŠ

Pri určovaní počtu detí v triede podľa odseku 10 sa môže zohľadniť počet detí v triede mladších ako tri roky." (O prijatí vyššieho počtu rozhoduje riaditeľka MŠ).

Nakoľko v meste Fiľakovo sa nachádzajú len dve materské školy a kapacita obidvoch MŠ je úplne vyťažená, v prípade nutnosti, záujmu a uprednostnenia 5-6 ročných detí pre ktoré bude od 01.09.2021 predprimárne vzdelávanie povinné, ďalej pre deti, ktoré budú mať rozhodnutím určené pokračovanie predprimárneho vzdelávania, riaditeľka MŠ môže zvýšiť počet detí v triede o 3 deti s tým, že dodrží stanovený počet detí a kapacitu triedy určenej v prevádzkovom poriadku .

2.3 Organizačné zabezpečenie pobytu dieťaťa v materskej škole

Dochádzka detí do materskej školy

Rodič, resp. zákonný zástupca alebo nimi poverená osoba privádza dieťa do materskej školy
spravidla do 8:00 h a prevezme ho spravidla po 15:00 h pri celodennej dochádzke dieťaťa. Pri poldennej dochádzke dieťaťa sa odchod dieťaťa prispôsobí k spôsobu stravovania (po obede). Spôsob dochádzky dohodne rodič s riaditeľkou MŠ, spôsob stravovania dieťaťa rodič dohodne s vedúcou ŠJ pri materskej škole. V prípade príchodu a odchodu dieťaťa v priebehu dňa - v ojedinelých prípadoch - dohodne rodič čas jeho príchodu -odchodu a spôsob stravovania s triednou učiteľkou tak, aby nenarušil priebeh činnosti ostatných detí. Pri príchode dieťaťa do MŠ dieťa prechádza ranným filtrom t.j. zisťuje sa jeho zdravotný stav (najmä počas pandémie COVID 19). Keď učiteľka MŠ spozoruje alebo zistí u dieťaťa príznaky nejakých chorôb, dieťa od rodiča nepreberie, ale doporučí ho vyšetriť lekárom alebo ponechať v domácej liečbe. Do MŠ dochádzajú denne len zdravé deti!

Deťom sa neodporúča a je zakázané nosiť do zariadenia hračky, mobily a taktiež neodporúčame dávať deťom drahé predmety a šperky. Škola neručí za ich stratu!

Zákon č.355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, § 24,odsek 6,7, 8 a 9 upravuje spôsobilosť dieťaťa pre umiestnenie v predškolskom zariadení pri a po chorobe nasledovne:

(6) V predškolskom zariadení môže byť umiestnené len dieťa, ktoré:

a) je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve,

b) neprejavuje príznaky prenosného ochorenia,

c) nemá nariadené karanténne opatrenie,

(7) Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydáva ošetrujúci lekár. Údaje o poručníkovi, opatrovníkovi, fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorej bolo dieťa zverené na základe rozhodnutia súdu podľa osobitného predpisu, alebo osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom a má o dieťa dočasne zverené do starostlivosti predkladá zákonný zástupca dieťaťa. Potvrdenie spôsobilosti dieťaťa na pobyt v kolektíve predkladá zástupca dieťaťa pred prvým vstupom do materskej školy.

(8)Skutočnosti uvedené v odseku 6 písm. b)a c) potvrdzuje písomným vyhlásením zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako 5 dní.

(V znení citovaného zákona ošetrujúci lekár nevydáva potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa po chorobe (nepotvrdzuje, že dieťa je zdravé, nejaví príznaky prenosného ochorenia alebo nemá nariadené karanténne opatrenia. )

(9) a)Zabezpečiť, aby skutočnosť, či zdravotný stav dieťaťa umožňuje jeho prijatie do MŠ, zisťovala zodpovedná osoba pred prijatím dieťaťa do MŠ ( učiteľka na triede prevedie ranný filter)

b)zabezpečiť, aby osoba zodpovedná za každodenné prijímanie detí do MŠ prijala dieťa podozrivé z ochorenia iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu ošetrujúcim lekárom.

(Na základe výkladu citovanej právnej normy smie byť lekárske vyšetrenie dieťaťa požadované len pri dôvodnom podozrení z ochorenia, t.j. dieťa vykazuje príznaky ochorenia.

Ošetrujúci lekár preto vystavuje potvrdenie o zdravotnom stave len na základe písomnej žiadosti MŠ a to iba pri dôvodnom podozrení z ochorenia a vždy len so súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa.)

Ak dieťa ochorie počas dňa v MŠ, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, upovedomí riad. MŠ ktorá zabezpečí dozor - ňou poverenou osobou z radou zamestnancov MŠ a informuje zákonného zástupcu dieťaťa.

Učiteľky MŠ majú zákaz podávať deťom lieky navrhnuté rodičom (antibiotiká, prípadne lieky, ktorých nesprávne podanie by mohlo ohroziť život dieťaťa, atď.).Výnimku tvoria lieky na alergiu, alebo podávanie život zachraňujúce lieky, podávanie liekov, ktorých užívanie na isté časové obdobie určí lekár .V akútnych prípadoch sa podáva paralen a lieky, ktoré sú nevyhnutné napr. pri alergii, cukrovke a iných životunebezpečných ochorení. V týchto prípadoch sa pristupuje individuálne a je potrebný príslušný lekársky záznam (prípadne opísaný pokyn lekára) v osobnom spise dieťaťa.

Rodič je povinný správať sa ku všetkým zamestnancom MŠ v rámci kultúrno-spoločenských noriem.

Dieťa sa prihlasuje na stravu vyplnením tlačiva. Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy je rodič povinný oznámiť osobne alebo telefonicky vopred aspoň 1 deň alebo do 08:00 hodiny.

Ak rodič neodhlási dieťa, v prvý deň neprítomnosti sa mu započítava strava, ktorú si môže rodič osobne prevziať v čase od 12:30 do 13:00 hodiny do vlastných nádob. Po tejto dobe sa strava neuskladňuje a nakladá sa s ňou ako so zvyškami jedál.

Pri dlhodobej neprítomnosti je potrebné sa na stravu opäť prihlásiť!

Rodič je povinný oznámiť dôvod a predpokladaný čas neprítomnosti dieťaťa aj triednej učiteľke do 3 dní. Ak si túto povinnosť rodič nesplní opakovane, poruší tým školský poriadok školy. V prípade neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšie ako 3 pracovné dni, rodič pri opätovnom návrate dieťaťa do MŠ svojim podpisom potvrdí triednej učiteľke vyhlásenie, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá karanténne opatrenie. Počas pandémie COVID 19 rodič alebo zákonný zástupca potvrdí čestným vyhlásením, že má negat. test.

Na prevzatie dieťaťa z MŠ môže zákonný zástupca písomne splnomocniť aj inú osobu (aj dieťa staršie ako 10 rokov), ktorú si určí v písomnom splnomocnení a odovzdá ho tr. učiteľke a musí mať neg test. Zákonný zástupca je povinný si dieťa vyzdvihnúť z MŠ do 17:00, kedy končí prevádzka MŠ a začína upratovanie priestorov v MŠ.

Postup pri neprevzatí dieťaťa po ukončení prevádzky:

-uč. MŠ telefonicky upozorní rodičov,

-pri neprevzatí hovoru od rodiča nahlási stav polícii,

-spolu s príslušníkom polície zanesie uč. MŠ dieťa na adresu bydliska dieťaťa,

-v prípade neprítomnosti rodičov nahlási polícia tento stav úradu soc. vecí a rodiny.

Ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa v materskej škole:

( v súlade s § 144 ods.10 zákona č. 245/2008 Z.z. O výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov)

Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní , jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti.

Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä:

-choroba,

-lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy

-rekonvalescencia alebo vyzdvihnutie dieťaťa z MŠ pri príznakoch ochorenia počas dňa,

-mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,

-mimoriadne udalosti v rodine.

Podľa rozhodnutia ministra školstva rodič môže svojím rozhodnutím ospravedlniť dieťa na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní/dieťa s povinným predprimárnym vzdelávaním na 7 po sebe idúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) aj z dôvodu ochorenia. Pri absencii viac ako 5 (žiak)/7 (dieťa s PPV) po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí (žiak)/ (dieťa s PPV) predložiť "Potvrdenie od lekára" od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý má vedomosť o prebiehajúcom ochorení (bez obmedzenia počtu ospravedlnení počas školského roka).

Ak dieťa chýbaviac ako 7 pracovných dní (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) z dôvodu akéhokoľvek ochorenia, predkladá Potvrdenie o chorobe vydané všeobecným lekárom pre deti a dorast. Počet podaných potvrdení o chorobe nie je limitovaný.

2.4 Úhrada poplatkov za dochádzku

Za pobyt dieťaťa v materskej škole v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia mesta Fiľakovo - prispieva zákonný zástupca na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy mesačne na jedno dieťa sumou

15,00 € s účinnosťou od 01.01.2023

Príspevok sa uhrádza v kancelárii riaditeľky MŠ. Príspevok treba uhradiť vždy do 20.-eho každý mesiac!

Príspevok je možné uhrádzať po dohode s riaditeľkou MŠ aj elektronicky na účet mesta, ktorý im oznámi riaditeľka MŠ osobne.

Riaditeľka MŠ vedie pokladničnú knihu so zoznamom detí a vystaví príjmový doklad o zaplatení poplatku. Doklad o zaplatení príspevku si treba starostlivo uschovať v prípade reklamácii.

Príspevok v materskej škole sa neuhrádza za dieťa:

a) ktoré má jeden rok pred splnením povinnej školskej dochádzky a od 01.09.2021 bude zaradené ako dieťa s povinným preprimárnym vzdelávaním,

b) ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľovi materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdze alebo je nízkopríjmový,

c) ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.

Príspevok v materskej škole na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa neuhrádza za dieťa:

a) ktoré má prerušenú dochádzku do materskej školy na viac ako tridsať po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom,

b) ktoré nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka materskej školy zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi; v týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku.

Okrem tohto poplatku je rodič povinný uhradiť do 20. dňa v mesiaci poplatok za stravovanie dieťaťa. Úhrady za stravné sa realizujú uhradením poštovej poukážky alebo prevodom.

Aktuálna výška príspevku na stravu je 1,40 € + režijné náklady 0.25 €

na 1 deň od 01.05.2023 pre predškolákov a rodiny v HN a nízkopríjmoví a pre ostatných:

1,90 € +0,25 € režiné náklady - spolu 2,15 €

Stravné sa uhrádza mesiac dopredu. Je samozrejmosťou, že dni ktoré dieťa vymešká pre chorobu alebo inú neprítomnosť sa následne odpočítavajú z vyplatenej sumy.

V prípade, že zákonný zástupca neuhrádza poplatky - za školné a stravné, riaditeľka MŠ ho vyzve ústne, potom písomne k uhradeniu nedoplatkov.

Keď ani po písomnom upozornení zákonný zástupca dieťaťa opakovane neuhrádza poplatky, riaditeľka postúpi riešenie situácie na Mesto Fiľakovo, ktorý ako príjemca týchto finančných prostriedkov si bude tieto prostriedky vymáhať od zákonného zástupcu v rámci priestupkového konania. Následne po dohode alebo na doporučenie zriaďovateľa vydá v konečnom dôsledku rozhodnutie o predčasnom ukončení pred primárneho vzdelávania.

2.5 Vnútorná organizácia materskej školy - presne ju ustanovuje Organizačný poriadok materskej školy ako hlavný dokument školy.

2.6 Organizácia tried a vekové zloženie detí

Vekové zloženie je vo vš. triedach jednotné pre 3 – 6 ročné deti.

Pavilon "A"

Prízemie A trieda /VJS/

B trieda /VJS/

Poschodie C trieda /VJS/

D trieda /VJS/

Pavilon "B"

Poschodie E trieda /VJM/

F trieda /VJM/

G trieda /VJM/

Prízemie H trieda /VJM/

2.7 Schádzanie a rozchádzanie detí v triedach

V čase od 06:30 do 07:00 hodiny sa detí schádzajú v A a H triede. Od 07:00 hodiny začína prevádzka vo všetkých 8 triedach. Učiteľka prichádzajúca si preberie deti na podpis (záznam v zošite založený v triede A).

Budova sa z bezpečnostných dôvodov uzamyká od 08:00 do 14:15 hodiny!

Príchod neznámych osôb bez súhlasu riad. MŠ sa zakazuje!

V čase od 15:30 sa deti rozchádzajú takým spôsobom, že učiteľka ktorej končí pracovná doba odovzdá deti (na podpis) do triedy, kde je učiteľka zaradená do 16:30. (A,H tr.)

Okrem otvorených dní sa rodič nezdržuje v priestoroch triedy iba na nevyhnutný čas - narušuje sa tým výchovno – vzdelávacia činnosť.

Dieťa od rodiča preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá až do odovzdania rodičovi alebo inej splnomocnenej osobe.

Ak rodič potrebuje dieťa priviesť alebo prevziať v inom čase, je potrebné o tom vopred informovať triednu uč.

Za bezpečnosť a ochranu zdravia zodpovedajú pedagogické pracovníčky v čase od prevzatia dieťaťa od rodiča alebo ním splnomocnenej osobe.

Učiteľka nezodpovedá za dieťa, ktoré osobne neprevzala!

V prípade, že rodičia majú súdne rozhodnutie o obmedzenom preberaní dieťaťa alebo o striedavej starostlivosti, je potrebné o tom písomne informovať riad. MŠ.

Počas konania o rozvode a úprave výkonu rodičovských práv a povinností bude MŠ dbať o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinnosti až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností dieťaťa (t.j. že obidvaja rodičia majú právo priviesť dieťa do MŠ aj ho z nej vyzdvihnúť.) Riaditeľka MŠ, pedagogickí ako aj ostatní zamestnanci MŠ budú počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu zachovávať neutralitu vo svojich postojoch týkajúcich sa maloletého dieťaťa. V prípade potreby poskytnú na zaujaté vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho od MŠ vyžiada. Obsah tohto stanoviska neposkytnú žiadnemu z dotknutých rodičov. Na žiadosť ani z jedného rodičov sa neposkytne hodnotiace stanovisko. V prípade narušených vzťahov medzi rodičmi nebude MŠ rešpektovať nič iné ako rozhodnutie súdu alebo minimálne predbežné rozhodnutie súdu, ktorého zmyslom je dočasná úprava pomerov rodičov vo vzťahu k starostlivosti o maloleté dieťa. V prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu len z jednému z rodičov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, budú rozvedení rodičia poučení riad. MŠ o tom, že MŠ bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s rodičom, ktorý má dieťa v bežných veciach zastupovať.

3) SPOSOB A FORMY ORGANIZÁCIE VYCHOVY A VZDELAVANIA (§ 54 Zákona 245/2008) , ( ods. 1, 5, 6, celodenná, poldenná forma výchovy a vzdelávania)

Materská škola ponúka celodenné vzdelávanie v zmysle ods. 6 § 28, ktoré je organizované v dopoludňajších aj v odpoludňajších hodinách v rozsahu piatich pracovných dní v týždni. Materská škola umožňuje aj formu poldennej výchovy a vzdelávania deti, ktorých zákonní zástupcovia o to požiadajú, alebo majú na to opodstatnený dôvod. Formu výchovy a vzdelávania udávajú zákonní zástupcovia detí pri podávaní žiadosti na predprimárne vzdelávanie, v zmysle toho zaujme stanovisko riaditeľka školy. Zmena formy výchovy a vzdelávania sa môže zrealizovať len na základe predchádzajúcej dohody medzi zákonným zástupcom dieťaťa a zástupkyňou riaditeľky pre materskú školu, ktorá o tom informuje riaditeľku školy.

3.1 Priama účasť zákonných zástupcov na výchove a vzdelávaní (ods. 16 § 28)

Predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa môže uskutočňovať so súhlasom
riaditeľky MŠ aj s priamou účasťou zákonných zástupcov na výchove a vzdelávaní.


Účasť rodičov, resp. zákonných zástupcov na pred primárnom vzdelávaní sa uskutočňuje nasledovným spôsobom :

-rodičia majú možnosť zúčastniť sa na výchove a vzdelávaní podľa plánu spoluúčasti rodičov a taktiež podľa plánu aktivít materskej školy (prílohy Plánu práce materskej školy) - výzvy a oznamy pre rodičov sú zverejnené na oznamoch v šatniach,

po dohode s triednou učiteľkou kedykoľvek v priebehu roka (triedna učiteľka o tom vedie záznam).

3.2 Výlety, exkurzie, zájazdy a ďalšie aktivity

Materská škola organizuje výlety, exkurzie, zájazdy a ďalšie aktivity len s informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa. Plán výletov, exkurzií, zájazdov a iných aktivít tvorí súčasť ŠkVP. Učiteľky sú povinné v plánoch VVČ tematicky zapracovať plnenie výkonových štandardov pri príprave výletov, exkurzií alebo zájazdov z hľadiska obsahu a vzdelávania.

Výlety alebo exkurzie sú súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti našej materskej školy. Realizujeme ich v nadväznosti na ŠkVP. Okrem dennej výchovno-vzdelávacej činnosti realizovanej v materskej škole a jej blízkom okolí môže materská škola okrem iných aktivít, organizovať aj výlety a exkurzie. Pri týchto aktivitách je potrebné dodržať určité podmienky a zabezpečiť:

Informovaný súhlas

Vzhľadom na to, že aj výlety aj exkurzie patria z hľadiska bezpečnosti a ochrany
zdravia osôb na nich zúčastnených, ako aj z hľadiska organizácie k veľmi náročným a v
podstate dosť rizikovým aktivitám, ich organizovanie je možné a prípustné len s
informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa a po dohode so zriaďovateľom.
Informovaným súhlasom v súlade s § 2 písm. y) školského zákona sa rozumie písomný súhlas
fyzickej osoby, v ktorom sa okrem jej vlastnoručného podpisu uvedie, že táto osoba bola
riadne poučená o dôsledkoch jej súhlasu.

Obsah informovaného súhlasu

Obsah informovaného súhlasu vždy závisí od dôvodu, prečo sa požaduje. Na organizovanie výletov alebo exkurzií neexistuje vzorový informovaný súhlas. Vždy záleží napr. od miesta konania výletu alebo exkurzie, od sprievodných aktivít, ktoré sú súčasťou napr. výletu, príp. aj od cieľa exkurzie.

Vo vzťahu k výletu alebo exkurzii v prípade požadovania informovaného ohlasu ide o
to, že zákonný zástupca musí byť riaditeľkou materskej školy, alebo ňou povereným pedag. zamestnancom oboznámený so všetkými dôležitými, dostupnými informáciami
súvisiacimi s plánovaným výletom alebo exkurziou, na ktorej sa predpokladá účasť dieťaťa
konkrétneho zákonného zástupcu.

Súhlas zákonného zástupcu musí byť dobrovoľný. Riaditeľka materskej školy, alebo ňou poverený pedagogický zamestnanec sú povinní zákonného zástupcu informovať aj o možných rizikách spojených s účasťou jeho dieťaťa na plánovanom výlete alebo exkurzii. Od zákonných zástupcov možno získať individuálny, alebo hromadný informovaný súhlas.

Individuálny informovaný súhlas je individuálne tlačivo, ktoré je vhodné získať od
zákonného zástupcu napr. dieťaťa so zdravotným znevýhodnením (predpokladá sa výskyt
viacerých rizík spojených s účasťou takéhoto dieťaťa na výlete alebo exkurzii) .

Hromadný informovaný súhlas sa zaznamenáva na jednom spoločnom tlačive, ktoré
obsahuje poučenie o priebehu a organizácii plánovaného výletu alebo exkurzie, predpokladané riziká a spôsob ich riešenia. Hromadný informovaný súhlas obsahuje aj menný zoznam detí, ktoré sa zúčastnia na plánovanom výlete alebo exkurzii a vlastnoručné podpisy zákonných zástupcov zúčastnených detí. Informovaný súhlas sa zakladá do dokumentácie spojenej s organizovaním výletov, exkurzií (najmä hromadný informovaný súhlas), prípadne sa zakladá aj do osobného spisu dieťaťa (najmä individuálny informovaný súhlas).

Podrobnosti o organizovaní výletov a exkurzií

Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy, najviac na jeden
deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením
teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie vedúci pedagogický
zamestnanec poverený riaditeľom organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít
vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví
písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom. Na výlet a exkurziu s deťmi predškolského veku možno použiť hromadné dopravné prostriedky.

Organizovanie výletov

Výlety v materskej škole organizujeme spravidla pre 5 - 6-ročné deti, teda deti ktoré navštevujú posledný ročník materskej školy pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.

Úzko to súvisí s ochranou ich zdravia a s bezpečnosťou. Vyššie uvedené ale nevylučuje možnosť
účasti aj mladších detí na výlete, kladie to však zvýšené nároky na zabezpečenie väčšieho počtu osôb sprevádzajúcich deti. Výlet je súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a preto sa smie organizovať len na základe plánu práce školy. To znamená, že organizovanie výletov v materskej škole nesmie byť vecou náhody, náhleho rozhodnutia, ale výsledok premysleného plánovania a realizovania kvalitnej výchovno-vzdelávacej činnosti obohacovanej aj o také nezvyčajné aktivity, akými výlet určite je. Pre deti je to pravdepodobne prvá skúsenosť s hromadne organizovanou aktivitou, počas ktorej musia dodržiavať vopred dohodnuté a presne
vymedzené pravidlá.

Vzhľadom na osobitosti detskej psychiky ako aj fyziologické osobitosti detí
predškolského veku, sa výlet v materskej škole organizuje len v trvaní jedného dňa (môže sa
však realizovať aj poldenný , s tým, že teplý obed budú mať deti zabezpečený v materskej
škole). Pri jeho plánovaní sa musia brať do úvahy bezpečnostné aj hygienické potreby detí.

Výlet spravidla organizuje pedagogický zamestnanec poverený riaditeľkou školy,
ktorý organizačne zabezpečí prípravu a priebeh výletu vrátane poučenia zúčastnených osôb a
detí o bezpečnosti a ochrane zdravia (vyžiada si informovaný súhlas zákonných zástupcov -
individuálny, alebo hromadný).

Informovaný súhlas, ktorý sa vyžaduje pri organizovaní výletu predpokladá aj to, že nie všetci rodičia 5 - 6-ročných detí budú súhlasiť s účasťou svojich detí na výlete. Pre tieto deti materská škola zabezpečí náhradný program, prípadne sa dohodne s rodičmi, že si deti nechajú doma.

Na výlete sa spolu s deťmi zúčastňujú pedagogické zamestnankyne, ale zároveň je
potrebné zabezpečiť aj prítomnosť ďalších dospelých osôb (môžu byť aj z radov rodičov). Na
jednu dospelú osobu by na výlete nemalo pripadať viac ako 6 detí, kvôli bezpečnosti detí
počas prepravy dopravným prostriedkom (autobusom, vlakom).

Plán výletu

Organizovaním výletu riaditeľka materskej školy poveruje pedagogického
zamestnanca s najlepšími organizačnými schopnosťami, prípadne výlet organizuje sama (to
by sa však malo diať skôr ojedinele). Organizovaním výletu môže riaditeľka materskej školy
poveriť napr. triedneho učiteľa z triedy, z ktorej sa deti zúčastnia na výlete. Ak výlet
organizuje ňou poverený pedagogický zamestnanec (napr. triedny učiteľ), musí riaditeľke s
dostatočným predstihom predložiť písomnú informáciu o organizačnom, materiálno-
technickom a personálnom zabezpečení výletu. Výlet sa môže uskutočniť len po schválení
tejto písomnej informácie - plánu organizačného, materiálno-technického a personálneho
zabezpečenia výletu.

Plán má obsahovať:

  • miesto výletu,
  • termín konania výletu,
  • predpokladanú trasu,
  • počet účastníkov (detí a dospelých osôb - z toho učiteliek príp. iných

zamestnancov materskej školy, rodičov),

  • meno zodpovedného organizátora výletu,
  • miesto a hodinu zrazu a návratu, o spôsob dopravy,
  • program,
  • materiálno-technické podmienky,
  • podmienky stravovania,
  • bezpečnostné opatrenia.

Na výlete sa môžu zúčastniť iba detí, ktorých zdravotný stav zodpovedá podmienkam
a programu výletu. Nevyhnutnou, ale najmä nezanedbateľnou podmienkou schválenia plánu
organizačného, materiálno-technického a personálneho zabezpečenia výletu je ajpreukázanie zabezpečenia teplého obeda pre deti.

Pred uskutočnením výletu je poverený pedagogický zamestnanec povinný oboznámiť
všetkých účastníkov výletu s programom, organizačnými opatreniami, povinný je informovať
aj o prípadných požiadavkách na oblečenie alebo obuv a ostatnú výstroj (pršiplášte, náhradné
oblečenie, plavky atď.).

Všetky dospelé osoby zúčastnené na výlete, a tiež deti, musia byť poučené o
bezpečnosti a ochrane zdravia. Písomný záznam o tomto poučení, ktorý vyhotoví
riaditeľom materskej školy poverený pedagogický zamestnanec, musia dospelé osoby
potvrdiť svojim podpisom. Pri výbere miesta konania výletu sa prihliada na oprávnené záujmy detí a zákonných zástupcov.

Výlet organizovaný materskou školou sa realizuje spravidla v pracovných dňoch. V
neposlednom rade netreba zabudnúť na to, že v súlade s § 28 ods. 17 školského zákona, je
možné a prípustné organizovať výlet okrem informovaného súhlasu zákonného zástupcu dieťaťa len po dohode so zriaďovateľom.

Dohoda so zriaďovateľom

je nevyhnutná z toho dôvodu, že pedagogickí zamestnanci, prípadne ďalší
zamestnanci, ktorí sa zúčastňujú na výlete, vykonávajú prácu mimo obvyklého miesta výkonu práce a preto sa ich účasť na výlete chápe ako pracovná cesta, na ktorej sa zúčastňujú na základe podpísaného cestovného príkazu. V prípade, že výlet organizuje materská škola,
ktorá nemá právnu subjektivitu, cestovné príkazy zamestnancom materskej školy podpisuje
poverený zástupca zriaďovateľa - zamestnávateľa. V prípade, že sa výlet organizuje v
materskej škole. ktorá má právnu subjektivitu, cestovné príkazy zamestnancom podpisuje ria-
diteľ a riaditeľovi poverený zástupca zriaďovateľa - zamestnávateľa.

Výlet organizovaný rodičovským združením

Výlet ktorý organizuje rodičovské združenie môže pedagogických zamestnancov prizvať, aby sa na výlete zúčastnili. Výlet organizovaný rodičovským združením, sa realizuje spravidla v dňoch pracovného voľna alebo pracovného pokoja (v sobotu alebo v nedeľu). Takto organizovaný výlet sa chápe nie ako aktivita dopĺňajúca výchovno-vzdelávaciu činnosť materskej školy, ale ako aktivita rodičov, ktorej cieľom je okrem iného aj upevňovanie neformálnych vzťahov s materskou školou. Pri takto organizovanom výlete, je za celú jeho organizáciu, za bezpečnosť zúčastnených ako aj za materiálno-technické a personálne zabezpečenie výletu a za dopravu zodpovedný organizátor rodičovské združenie.

Organizovanie exkurzií

Exkurzie patria k organizačným formám výchovy a vzdelávania pomerne často
využívaným aj v materskej škole - najmä pri výchove a vzdelávaní 5 -6-ročných detí teda detí, ktoré navštevujú posledný ročník materskej školy pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky. Samozrejme, že sa nevylučuje ani organizovanie exkurzií pre deti mladšie. Vždy je však dôležitý ich obsah a miesto ich konania.

Naproti výletu, ktorý býva spravidla celodenný, exkurzia trvá maximálne 1 - 2 hodiny
a realizuje sa ako súčasť dopoludňajšej výchovno-vzdelávacej činnosti. Je to organizačná
forma, ktorá sa realizuje v mimoškolskom prostredí, pričom má priamy vzťah s obsahom
výchovy a vzdelávania. Ešte viac ako výlet, exkurzia má veľmi úzku súvislosť s plneným
školským vzdelávacím programom. ilustruje, dopĺňa a rozširuje skúsenosti, poznatky,
zručnosti aj postoje detí

Na exkurzie sa vyberajú objekty a miesta, ktoré sú najbližšie k sídlu materskej školy.
Obvyklým miestom konania exkurzií realizovaných materskými školami bývajú knižnice,
základné školy, základné umelecké školy, divadlá, ale aj zoologické záhrady, rušňové depá,
lodenice, parky, lesy, zvieracie obory, atď. pokiaľ na nachádzajú v blízkom okolí materskej
školy.

Pred samotnou realizáciou exkurzie je potrebné veľmi dobre premyslieť jej cieľ a
obsah. Miesto, kde sa exkurzia uskutoční, musí pedagogický zamestnanec organizujúci
exkurziu dobre poznať a musí sa ubezpečiť o tom, že exkurzia bude mať výchovno-
vzdelávací a najmä rozvíjajúci vplyv na rozvoj osobnosti detí. Dôležité je spracovať časový
plán realizácie exkurzie a jej priebeh.

Časový plán exkurzie by mal obsahovať:

  • miesto exkurzie,
  • termín konania exkurzie,
  • cieľ exkurzie a program,
  • počet detí,
  • meno zodpovedného organizátora exkurzie,
  • spôsob dopravy.

Počas realizácie exkurzie v závislosti od pripraveného programu, má hlavnú rolu
pedagogický zamestnanec, alebo sprievodca. Obsah exkurzie, ako aj použité metódy, musia
vždy zodpovedať rozvojovým možnostiam a schopnostiam detí. Výklad, ktorý je nevyh-
nutnou súčasťou exkurzie, nesmie byť dlhý, náročný na úroveň vnímania a úroveň a rozsah
poznatkov, návykov, zručností a postojov detí. Počas exkurzie sa majú využívať
predovšetkým interaktívne výchovno-vzdelávacie metódy podporujúce zážitkové učenie detí.

Pri organizovaní exkurzií, treba dodržiavať bezpečnostné podmienky ako pri realizácii
vychádzky, t. j. jeden pedagogický zamestnanec nemôže mať na exkurzii viac ako 20 detí od
štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov (t. j. detí vo veku 5 - 6 a viac
rokov).

O realizácii exkurzii

sú pedagogickí zamestnanci povinní informovať riaditeľa materskej školy. Dokumentácia spojená s organizovaním exkurzií je vedená v súlade s právnymi predpismi. Exkurziu v materskej škole možno organizovať len s informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa a po dohode so zriaďovateľom.

Informovaný súhlas, ktorý sa vyžaduje pri organizovaní exkurzie predpokladá aj to, že nie
všetci rodičia detí budú súhlasiť s účasťou svojich detí na exkurzii. Pre tieto deti musí MŠ zabezpečiť náhradný program a primeraný dozor nad ich bezpečnosťou.

3.3 Ďalšie podmienky výchovy a vzdelávania

  • materská škola neposkytuje priestory ani možnosti na podnikateľskú činnosť,
  • materská škola je apolitická - sú zakázané činnosti politických strán,
  • v priestoroch materskej školy sa nepovoľuje reklama v rozpore s princípmi a obsahom
    výchovy a vzdelávania,
  • materská škola neposkytuje priestor na reklamu a predaj výrobkov ohrozujúcich zdravie, psychický a morálny vývin detí,
  • je zákaz zneužívania informačných prostriedkov, ktoré by mohli viesť k narušeniu mravnosti.

3.4 Organizácia v šatni

Do šatne majú rodičia prístup. Používajú pri tom návleky na obuv. Pri prezliekaní a odkladaní vecí na vešiak vedú rodičia v spolupráci s učiteľkami deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Všetky osobné veci musia byť označené menom, inak zamestnankyne školy neručia za ich výmenu.Pre deti nie sú vhodné šľapky kvôli zamedzeniu úrazu.

Za estetickú úpravu šatne zodpovedá učiteľka príslušnej triedy, za hygienu, poriadok a uzamknutie vchodu určená prevádzková zamestnankyňa.Za hygienu priestorov a uzamknutie šatne zodpovedá v danom čase upratovačka.V mladšej vekovej skupine pomáha pri prezliekaní upratovačka.

3.5 Organizácia v umyvárni

Všetky triedy majú jednu samostatnú umyváreň. Za organizáciu pobytu detí v umyvárni a WC, za dodržiavanie hygienických a, zdravotných a bezpečnostných predpisov, uzatvorenie vodovodných kohútikov a splachovanie WC zodpovedá učiteľka príslušnej triedy. Každé dieťa má vlastný hrebeň a uterák, zubnú kefku, zubnú pastu a plastový pohárik, to všetko označené menom. Vlastný uterák si každé dieťa v piatok nesie na výmenu domov.

Za pravidelnú hygienu umyvárne, čistenie hrebeňov, suchú podlahu zodpovedá určená prevádzková zamestnankyňa.

Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe.

3.6 Organizácia v miestnosti na cvičenie

Prevádzka v miestnosti na cvičenie je denne podľa rozpisu - harmonogramu tried. Učiteľka využíva k edukačným aktivitám na cvičenie dostupný materiál a pomôcky na cvičenie umiestnené v miestnosti na cvičenie. Dbá na to, aby deti mali vhodnú obuv, staršie deti aj úbor na cvičenie. Zodpovedná upratovačka má na starosti denné vetranie miestnosti.

3.7 Pobyt detí vonku

Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí, vychádzky, edukačné aktivity a p. V záujme zdravého psychosomatického rozvoja dieťaťa sa realizuje každý deň. Výnimkou sú nepriaznivé klimatické podmienky: silný nárazový vietor, silný mráz a dážď.

V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2 krát počas dňa, v dopoludňajších a odpoludňajších hodinách. Rodič zabezpečí pre dieťa primerané oblečenie k voľnému pohybu vonku.

Jednotlivé triedy podľa možnosti využívajú rôzne plochy určené na pobyt vonku a tým predchádzajú veľkému množstvu detí na jednej ploche. V prípade úrazu postupovať podľa daných pokynov a druhu úrazu a požiadať o pomoc ktoréhokoľvek zamestnanca MŠ a ihneď hlásiť úraz riad. MŠ.

3.7.1 Vychádzky

Na vychádzke ide učiteľka posledná, vždy za deťmi, pri prechádzaní cez komunikáciu sa riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti, používa terč na zastavenie premávky. Vchádza na vozovku prvá a posledná z nej odchádza. Dodržiava predpísaný počet detí v jednotlivých triedach resp. vekových skupinách a to:

2-3 ročné deti dve učiteľky potrebné na vychádzke

3-4 ročné deti dve učiteľky potrebné na vychádzke

4-5 ročné deti jedna učiteľka do 21 detí

5-6 ročné deti jedna učiteľka do 22 detí

(Pri väčšom počte detí sú potrebné na vychádzke 2 učiteľky alebo poverená dospelá osoba, ktorú určí riaditeľka MŠ!)

3.7.2 Pobyt na školskom dvore

Učiteľka, ktorá príde na dvor s deťmi ako prvá, skontroluje bezpečnosť areálu školského dvora, ak zistí nebezpečné predmety, zabezpečí ich likvidáciu prevádzkovou pracovníčkou.

Vonkajšia bránička musí byť zabezpečená a zatvorená aj so záklopkou, aby sa zamedzilo otváraniu bráničky deťmi. V čase veľkých horúčav musia mať deti zabezpečené, aby mali krytú hlavu vhodným doplnkom, vzdušné oblečenie. Deti musia mať zabezpečený denne pitný režim !

3.8 Organizácia v spálni

MŠ poskytuje dieťaťu posteľné obliečky a zabezpečuje ich pranie. Počas popoludňajšieho oddychu dbá učiteľka na primerané oblečenie detí (pyžamo). Zabezpečí pravidelné vetranie, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Skracuje odpočinok 5-6 ročných detí na 30 minút a nahrádza pokojnými činnosťami.

3.9 Organizácia na schodisku

Deti sa pri presune pridŕžajú zábradlia na ľavej strane schodiska pri výstupe hore a na pravej strane schodiska pri zostupe dole. Učiteľka ide posledná.

3.10 Organizácia pri vydávaní stravy

Strava sa deťom podáva 3x denne : desiata, obed, olovrant. Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca ŠJ a kuchárky. Strava sa podáva podľa harmonogramu, resp. podľa denného poriadku každej triedy.

Pri používaní príboru sa prihliada na individuálne predpoklady (možnosti a schopnosti jednotlivých detí.

Za podávanie pitného režimu pri stravovaní zodpovedá vedúca ŠJ a kuchárky. Počas celého dňa za pitný režim zodpovedá poverená osoba z práčovne, ktorá každé ráno vymení resp. naplní prázdne fľaše pre deti v košíkoch. PVC fľašu má každé dieťa a je označená menom. Rodič v prípade potreby a opotrebovania PVC fľašu vymení.

Za organizáciu a VVČ počas stravovania zodpovedajú učiteľky. Vedú deti k osvojovaniu si základných návykov kultúrneho stravovania, v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup. Deti sa nenútia jesť! Rodič sa nezdržiava v triede počas vydávania a konzumácie stravy detí.

Rozpis podávania stravy

Trieda: A

Desiata: 8:30-9:00

Obed: 11:15 – 11:45

Olovrant: 14:15-14:45


Trieda: B

Desiata: 8:30-9:00

Obed: 11:20 – 11:50

Olovrant: 14:15-14:45


Trieda: C

Desiata: 8:30-9:00

Obed: 11:40 – 12:10

Olovrant: 14:15-14:45


Trieda: D

Desiata: 8:30-9:00

Obed: 11:40 – 12:10

Olovrant: 14:15-14:45


Trieda: E

Desiata: 8:30-9:00

Obed: 11:50 – 12:20

Olovrant: 14:15-14:45


Trieda: F

Desiata: 8:30-9:00

Obed: 11:30- 12:00

Olovrant: 14:15-14:45


Trieda: G

Desiata: 8:30-9:00

Obed: 11:20- 11:50

Olovrant: 14:15-14:45


Trieda: H

Desiata: 8:30-9:00

Obed: 12:00- 12:30

Olovrant: 14:15-14:45

Denný poriadok

rámcovo stanovený čas

6:30- 7:00 Otvorenie materskej školy, schádzanie detí v triede A a H.

7:00- 8:30 Hry a hrové činnosti .

pevne stanovený čas

8:30 -9:00- Činnosti zabezpečujúce životosprávu -osobná hygiena, desiata

rámcovo stanovený čas

09:00 -12:00- Vzdelávanie detí a hrové činnosti v interiéri a exteriéri MŠ v závislosti od poveternostných podmienok

pevne stanovený čas

11:15 -12:30- Činnosti zabezpečujúce životosprávu -osobná hygiena, obed.

rámcovo stanovený čas

12:00 -14:00 – Odpočinok detí

pevne stanovený čas

14:15 -14:45 Činnosti zabezpečujúce životosprávu -osobná hygiena, olovrant

rámcovo stanovený čas

14:45 – 16:30 Vzdelávanie detí a hrové činnosti v interiéri a exteriéri v závislosti od poveternostných podmienok

Rozchádzanie deti od 15:30 do tried A a H.

16:30 - Koniec prevádzky v MŠ.

3.11 Organizácia nadštandartných činností

Všetky činnosti je možné realizovať len na základe písomného súhlasu zriaďovateľa, na základe Plánu práce školy (ďalej len PPŠ), informovaného súhlasu zákonného zástupcu dieťaťa, organizačného zabezpečenia, ktoré okrem iného obsahuje program akcie, denný režim aj postup ošetrenia v prípade úrazu (vrátane poučenia o bezpečnosti a ochrane zdravia ako pre deti, tak aj pre učiteľky MŠ).

MŠ organizuje pravidelne Školu v prírode (ďalej len ŠvP). (Bližšie ju určuje Vyhláška MŠ SR č.305/2008 Z.z. o škole v prírode.) Spravidla sa uskutočňuje v mesiacoch máj-jún na 4-5 dní pre 5-6 deti so súhlasom rodiča v zariadení určenom na tento účel. Výdavky, náklady spojené s pobytom detí v ŠvP uhrádzajú rodičia. Pred uskutočnením sú rodičia na spoločnom rodičovskom združení informovaní o všetkých podrobnostiach týkajúce sa pobytu detí v ŠvP.

3.12 Organizácia súvislej pedagogickej praxe študentov PaSA v Lučenci

V triedach s VJM keď sa realizuje súvislá pedagogická prax študentov PaSA v Lučenci, je to vždy s písomným súhlasom zriaďovateľa MŠ a s dohodou školy vysielajúcich študentov. Predchádza pohovor oboch riaditeľov škôl, kde sa určia presne stanovené pravidlá. Pedag. prax sa spravidla realizuje v triedach s 5-6 ročných detí. Počas prázdnin sa pedag. prax nekoná. Zúčastňuje sa jej 10-15 študentov podľa menoslovu, ktorú určí vedúca pedagogickej praxe. Riaditeľka MŠ rozhodne a určí vyučujúce učiteľky v týchto triedach. V druhom polroku učí študent za asistencie triednych učiteliek. Počas rozboru VVČ druhá učiteľka prichádza na druhú zmenu o hodinu skôr. Učiteľky, ktoré vedú ped. prax hodnotia študentov podľa daných kritérií pre vysielajúcu školu – PaSA v Lučenci.

3.13 Organizácia činnosti asistenta uč. MŠ

V triedach 3-4 ročných detí, alebo kde sa nachádza vyšší počet detí v triede je možnosť na triedu zaradiť asistentku uč. MŠ prostredníctvom Úradu práce - zvyčajne na absolventskú prax v trvaní 6 mesiacov. Táto asistentka má pedagogické vzdelanie, ale do VVČ a práce učiteľky vôbec nezasahuje, len ak o to požiada učiteľka.

(napr. pripraviť učebné pomôcky, pomáhať pri sebaobslužných prácach detí, hygiene a pri výzdobe tried, šatní a pod...). Asistentka uč. nikdy nie je s deťmi sama.

3.14. Organizácia výuky anglického jazyka (ďalej len AJ)

Výuka AJ sa realizuje na základe záujmu zákonného zástupcu dieťaťa. Materská škola poskytuje len priestory na tento účel. Vedie ju lektorka. Lektorka zodpovedá za bezpečnosť detí počas výuky AJ. Výuka AJ sa koná po VVČ, resp. po prevádzke MŠ (od 16:30h) v miestnosti na to určenej. Rodič si dieťa vyzdvihne z MŠ, odovzdá ho lektorke-zároveň si ho po výuke AJ vyzdvihne a odchádza domov.

4. PODMIENKY NA ZAISTENIE BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVIA DETÍ A ICH OCHRANZ PRED SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝMI JAVMI,DISKRIMINÁCIOU ALEBO NÁSILÍM

Za ochranu zdravia detí a dodržiavanie hygienických predpisov zodpovedajú pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci MŠ a to v rozsahu určenom v Pracovnej náplni. Ak učiteľka zistí nedostatok na predmetoch, pomôckach alebo zariadení, ktorý môže ohroziť zdravie alebo bezpečnosť detí, zabezpečí jeho odstránenie osobne, alebo to oznámi ihneď nepedagogickému zamestnancovi. Ten ho podľa svojich schopností odstráni prípadne ohlási nedostatok riad. MŠ. Učiteľka zodpovedá za vytvorenie pokojnej a tvorivej atmosféry v triede, ochranu psychického zdravia dieťaťa. Nepoužíva neprimerané inhibičné metódy výchovy.

4.1 Preberania a odovzdávanie detí

Preberanie a odovzdávanie detí rodičmi, resp. zákonnými zástupcami a nimi poverenými
osobami

  • Dieťa od rodičov resp. iných zákonných zástupcov alebo iných osôb preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie zákonnému zástupcovi, resp. inej zákonným zástupcom poverenej osobe alebo učiteľke, ktorá ju v práci strieda,
  • Preberanie detí zákonnými zástupcami poverenými osobami (súrodencami, príbuznými
    alebo známymi) je možné len na základe písomného prehlásenia rodiča, resp. zákon.
    zástupcu dieťaťa v súlade s Vyhláškou 541/2021 o materskej škole. Prehlásenie je založené v osobnom spise dieťaťa.

Preberanie a odovzdávanie detí medzi službukonajúcimi učiteľkami

  • Preberanie a odovzdávanie detí medzi učiteľkami v čase schádzania a rozchádzania je
    možné len písomne na základe aktuálneho zoznamu detí s podpisom preberajúcej a
    odovzdávajúcej učiteľky.
  • Preberanie a odovzdávanie detí medzi učiteľkami v triede je možné podľa aktuálneho
    zoznamu evidencie dochádzky detí.

Prevzatie dieťaťa službukonajúcou učiteľkou

Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Službukonajúca učiteľka v zmysle § 24 zákona 355/2007 prijíma dieťa podozrivé z ochorenia iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu ošetrujúcim lekárom.

Službukonajúca učiteľka môže odmietnuť:

  • prijatie chorého dieťaťa,
  • prijatie dieťaťa, ktoré užíva lieky
  • prijatie preukázateľne znečisteného dieťaťa, dieťaťa s vlasovými všami,
  • prijatie dieťaťa po chorobe bez dokladu potvrdzujúceho jeho možný bezproblémový návrat do kolektívu detí, ktorý zákonnému zástupcovi vydá ošetrujúci lekár dieťaťa
  • prijatie dieťaťa po neprítomnosti trvajúcej dlhšie ako 5 dní bez vypísania vyhlásenia o
    bez infekčnosti prostredia


4.2 Bezpečnosť a ochrana zdravia vo výchove a vzdelávaní

Pri zaistení bezpečnosti a ochrany zdravia detí sa prihliada na :

  • základné fyziologické potreby detí,
  • vytváranie podmienok na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologickým javom,
  • zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí,
  • poskytovanie nevyhnutných informácií na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí,
  • vedenie evidencie školských úrazov detí, ku ktorým prišlo počas výchovno – vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou (pri vzniku sa vyhotoví záznam o školskom úraze),
  • na evidenciu mimoškolských úrazov, poranení detí, ktoré sa stali mimo materskej školy,
  • sledovanie zdravotného stavu detí - zdravotné a hygienické záznamy o deťoch.

Zásady bezpečného správania sa detí v priestoroch materskej školy, na školských a
mimoškolských aktivitách (vrátane výletov, exkurzií, TV cvičení, pobytov na školskom dvore, v prírode, na vychádzkach, s prácou na počítači a pod) určuje Smernica pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí v materskej škole, ktorá tvorí prílohu Školského poriadku.

· Ochrana detí pred sociálno-patologickými javmi – prevencia

  • zabezpečuje sa formou odborného poradenstva pre pedagogických zamestnancov
    a zákonných zástupcov detí, osvetou, nástenkami, oznamami pre zákonných zástupcov detí
  • pedagogický zamestnanci rešpektujú úlohy POP - u MŠ SR na daný školský rok
  • riadia sa pokynmi riaditeľky MŠ

realizujú prevenciu v rozsahu učebných osnov ŠkVP v jednotlivých tematických celkoch

  • do plánov výchovno - vzdelávacej činnosti zaraďujú a uskutočňujú aktivity :
  • zamerané na prevenciu sociálno - patologických javov a veku primerané prevenčné programy.
  • aktivity na podporu prosociálneho, etického správania, na podporu zdravia a zdravého životného štýlu
  • besiedky, stretnutia s odborníkmi na oblasť prevencie na veku primeranej úrovni,
  • aktivity na posilnenie sebavedomia, sebadôveru dieťaťa (formou prosociálnych hier a aktivít, detských kvízov a pod.)

· Postup pri úraze detí

Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia sa zaeviduje v zošite školských úrazov. Tento záznam dá rodičovi na podpis.

Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom dieťaťa pričom sa dohodnú na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, koná ihneď a zavedie dieťa na lekárske vyšetrenie zdravotníckym vozidlom, alebo taxislužbou alebo inou dopravou. Po návrate zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu rodičovi dieťaťa.

V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa je privolaná rýchla zdravotná pomoc ktorýmkoľvek zamestnancom, zatiaľ čo učiteľka podáva prvú pomoc.

Úraz sa eviduje aj elektronicky vo webovej aplikácii podľa metodického usmernenia č.4/2009-R z 11.2.2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl a školských a zriadení pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí.

Škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov.

Záznam do knihy evidencie úrazov vykoná pedagogický zamestnanec v deň úrazu.

Škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do 4 dní po oznámení vzniku registrovaného úrazu. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával dozor v čase vzniku úrazu.

Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala a riaditeľka školy. Riaditeľka je povinná do 7 kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu, zaevidovať ho prostredníctvom webovej aplikácie Úr/MŠ SR/ 1-01. Záznam o registrovanom úraze dostanú: rodič, škola, technik BOZP, poisťovňa.

Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná riaditeľka v spolupráci s rodičom.

4.5 Opatrenia v prípade pedikulózy

Ak učiteľka MŠ zistí u dieťaťa parazity vo vlasoch, rodič si ihneď po upozornení prevezme dieťa z MŠ a vykoná patričné hygienické opatrenie. Dieťa sa môže vrátiť do MŠ len s úplne čistými vlasmi bez parazitov!

Pri akomkoľvek podozrení učiteľky na výskyt vší oznámi túto skutočnosť vedeniu MŠ a rodičovi dieťaťa. Uč. MŠ do príchodu rodiča dieťa izoluje od kolektívu.

Dohliadne sa na to, aby sa odev, posteľná bielizeň, hrebeň nedostala do styku s ostatnými deťmi a predmetmi. Učiteľ rodičovi odporučí navštíviť príslušného obvodného pediatra za účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia a podľa jeho pokynov zabezpečiť odvšivavenie dieťaťa.

Učiteľka v kolektíve vykoná preventívne opatrenie a to priebežným sledovaním.

Vedenie MŠ zabezpečí informovanie všetkých rodičov - písomným oznamom na vstupných dverách že v MŠ sa vyskytli vši a požiada rodičov o súčinnosť.

Opätovný vstup dieťaťa do MŠ je možný len po predložení potvrdenia lekára, že dieťa je zdravé.

4.6 Ochrana proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog

Materská škola prijíma následné opatrenia:

1. Primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich negatívnych účinkov na zdravie človeka.

2. Viesť deti k zdravému životnému štýlu, rozširovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie.

3. V prevencii využívať dostupnú literatúru.

4. Zabezpečiť v celom areály prísny zákaz fajčenia!

5. Dbať aby sa do budovy MŠ nedostali nepovolané osoby a tým zamedziť možnosť zlých vonkajších vplyvov na deti.

6. V prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drog v prostredí MŠ bezodkladne informovať kompetentných (riad., zást. riad. MŠ), ktorí vykonajú okamžité opatrenia.

5.VÝKON PRÁV A POVINNOSTÍ DETÍ A ICH ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV V ŠKOLE

Princípy a zásady rovnakého zaobchádzania voči dieťaťu, zamestnancom (§3)

Výchova a vzdelávanie (zákon 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní) sú založené na princípoch:

  • bezplatnosti vzdelania v materských školách jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
  • rovnoprávnosti prístupu k výchove a vzdelávaniu so zohľadnením výchovno-vzdelávacích potrieb jednotlivca a jeho spoluzodpovednosti za svoje vzdelávanie,
  • zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie,
  • rovnocennosti a neoddeliteľnosti výchovy a vzdelávania vo výchovno-vzdelávacom procese,
  • celoživotného vzdelávania,
  • výchovného poradenstva,
  • slobodnej voľby vzdelávania s prihliadnutím na očakávania a predpoklady detí v súlade s
    možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy,
  • zdokonaľovania procesu výchovy a vzdelávania podľa výsledkov dosiahnutých v oblasti vedy, výskumu a vývoja,
  • prípravy na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia a znášanlivosti, rovnosti muža a ženy, priateľstva medzi národmi, národnostnými a etnickými skupinami a náboženskej tolerancie,
  • kontroly a hodnotenia kvality výchovy a vzdelávania a kvality výchovno-vzdelávacej sústavy,
  • integrácie výchovno-vzdelávacej sústavy Slovenskej republiky do európskeho vzdelávacieho priestoru so zreteľom na vlastné skúsenosti a tradície,
  • posilnenia výchovnej stránky výchovno-vzdelávacieho procesu prostredníctvom všetkých výchovno - vzdelávacích aktivít, ale aj špecifickými výchovnými zamestnaniami zameranými na rozvoj citov a emócií, motivácie a záujmov, socializácie a komunikácie, na sebakontrolu a sebariadenie, na mravné hodnoty a tvorivosť,
  • vyváženého rozvoja všetkých stránok osobnosti dieťaťa v predprimárnom vzdelávaní,
  • zákazu poskytovania alebo sprístupňovania informácií alebo zneužívania informačných
    prostriedkov, ktoré by mohli viesť k narušovaniu mravnosti alebo k podnecovaniu k
    národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti alebo k ďalším formám intolerancie,
  • rovnoprávnosti postavenia škôl a školských zariadení bez rozdielu zriaďovateľa,
  • rovnocennosti vzdelania získaného v štátnych školách, v školách zriadených štátom uznanou cirkvou alebo náboženskou spoločnosťou (ďalej len "cirkevná škola") a v školách zriadených inou fyzickou osobou alebo právnickou osobou (ďalej len "súkromná škola"),
  • zákazu používania všetkých foriem telesných trestov a sankcií vo výchove a vzdelávaní.

  • zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že v čase od odovzdania dieťaťa službu konajúcej učiteľke až po prevzatie dieťaťa zákonným zástupcom (alebo ním splnomocnenou osobou) sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky alebo riaditeľa,
  • zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb, o ktorých sa údaje prenášajú (pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov materskej školy a detí prijatých do materskej školy),

  • zákonný zástupca je povinný všetky veci súvisiace s poskytovaním predprimárneho vzdelávania jeho dieťaťu riešiť interne, v materskej škole s učiteľkami, ktoré pracujú v triede, v ktorej je zaradené jeho dieťa a podľa potreby s riaditeľom;
  • zákonný zástupca je povinný zdržať sa znevažujúcich vyjadrení, statusov a komentárov na sociálnych sieťach týkajúcich sa pedagogickej činnosti materskej školy a riadenia materskej školy,
  • v prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody opakovane nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú splnomocnenie na prevzatie dieťaťa (odporúča sa vyžiadať od zákonných zástupcov kontakty na viac osôb, ktoré by mohli v prípade tejto situácie prevziať dieťaťa); ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobného času zamestnancov,
  • v prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

5.1 PRÁVA A POVINNOSTI RODIČOV, RESP. ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV

Rodič, resp. zákonný zástupca dieťaťa má právo vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské
zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa školského zákona, zodpovedajúce
schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti. Toto právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno - vzdelávacej sústavy.

Rodič, resp. zákonný zástupca dieťaťa má právo:

  • žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali deťom informácie a
    vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s
    princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania,
  • oboznámiť sa so školským vzdelávacím programom, s plánom práce a školským poriadkom materskej školy,
  • vyjadrovať sa k školskému vzdelávaciemu programu materskej školy, k plánu spolupráce
    materskej školy s rodičmi,
  • byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa, iniciovať zmeny vo výchove a vzdelávaní,
  • na poskytnutie poradenských/ konzultačných služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
  • zúčastniť sa výchovy a vzdelávania v určenom rozsahu, a za určených podmienok materskou školou, resp. po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy,
  • zúčastniť sa školských a mimoškolských aktivít v určenom rozsahu, a za určených podmienok materskou školou,
  • na odklad povinnej školskej dochádzky dieťaťa.

Rodič resp. zákonný zástupca dieťaťa je povinný :

  • vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie
    školských povinností,
  • dodržiavať podmienky výchovno - vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
  • dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-
    vzdelávacie potreby,
  • nosiť dieťa do materskej školy čisto a hygienicky upravené,
  • informovať vedenie materskej školy o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho
    zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
  • predložiť službukonajúcej učiteľke písomné vyjadrenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa na pobyt v kolektíve od ošetrujúceho lekára dieťaťa, ak dôvodom neprítomnosti dieťaťa bola choroba alebo lekárom nariadený zákaz návštevy materskej školy,
  • bezodkladne informovať vedenie materskej školy, v prípade, že dieťa nenastúpi do materskej školy, resp. nastúpilo do inej materskej školy,
  • nahradiť škodu, ktorú pôsobilo dieťa z nedbanlivosti alebo úmyselne, alebo z nedbanlivosti, resp. úmyselne zavinili rodinní príslušníci resp. osoby preukázateľne poverené zákonným zástupcom dieťaťa s jeho preberaním z materskej školy.
  • zachovávať čistotu a poriadok v priestoroch materskej školy
  • podporovať priaznivý priebeh výchovno - vzdelávacieho procesu v prospech celkového
    rozvoja dieťaťa
  • rešpektovať pokyny a usmernenia vedenia školy pre udržanie bezpečnej prevádzky materskej školy.
  • pokiaľ sa zákonný zástupca dieťaťa nezdržiava pravidelne na trvalom pobyte (napr. z dôvodu prác v zahraničí), je povinný preukázateľne poveriť ďalšiu osobu v komunikácii s materskou školou, ktorá môže v jeho mene jednať, rozhodovať o neodkladných skutočnostiach (napr. pri úraze dieťaťa), podpisovať dokumenty súvisiace s pobytom dieťaťa v materskej škole. Na vyzvanie riaditeľky MŠ je zákonný zástupca povinný predložiť hodnoverný doklad na tento účel.

Rodič, resp. zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia, ktorý prihlási dieťa na
pred primárne vzdelávanie dbá o to, aby dieťa dochádzalo do materskej školy pravidelne a včas a nenarúšalo priebeh výchovno - vzdelávacieho procesu. Dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so Školským poriadkom materskej školy.

Povinnosti rodičov pri neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní

Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v materskej škole, jeho rodič, resp.
zákonný zástupca je povinný oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho
neprítomnosti.

Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä:

  • choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do materskej školy,
  • mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky
    hromadných dopravných prostriedkov,
  • mimoriadne udalosti v rodine,
  • iné vážne dôvody, ktoré uvedie rodič, resp. zákonný zástupca

Pri neprítomnosti dieťaťa z dôvodu choroby, prípadne lekárom nariadeného zákazu

dochádzky dieťaťa do materskej školy je rodič, resp. zákonný zástupca dieťaťa povinný
predložiť lekárske potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa umožňujúce jeho opätovný návrat do kolektívu detí!

  • Povinnosti rodiča, resp. zákonného zástupcu pri neprítomnosti dieťaťa trvajúcej kratšie
    ako 5 kalendárnych dní
  • rodič, resp. zákonný zástupca dieťaťa môže dieťa vyhlásiť v predchádzajúci deň, ale
    najpozdejšie v deň neprítomnosti dieťaťa do 8.00 hod. ráno. Vyhlásenie dieťaťa môže rodič, resp. zákonný zástupca dieťaťa realizovať písomne v zošite vyhlasovanie detí vo vstupnej hale, ústne službukonajúcej učiteľke alebo telefonicky na telef. čísle materskej školyv uvedenom termíne, resp. čase.
  • Povinnosti rodiča, resp. zákonného zástupcu pri neprítomnosti dieťaťa trvajúcej dlhšie
    ako 5 dní (zároveň kratšej ako 30 kalendárnych dní):
  • informovať triedne učiteľky o neprítomnosti dieťaťa v materskej škole
  • v prípade neprítomnosti z dôvodu choroby dieťaťa rodič, resp. zákonný zástupca dieťaťa v zmysle ochrany zdravia ostatných detí v materskej škole predkladá službukonajúcej učiteľke písomné vyjadrenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa na pobyt v kolektíve, potvrdzujúce možný nástup dieťaťa do materskej školy podľa vyjadrenia lekára.
  • v iných prípadoch materská škola vyžaduje od rodiča, resp. zákonného zástupcu dieťaťa pri opätovnom nástupe dieťaťa do materskej školy písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti
    prostredia v súlade so Zákonom NR SR č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji
    verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tlačivo o bezinfekčnosti
    prostredia rodič má k dispozícii v príslušných triedach.
  • Povinnosti rodiča, resp. zákonného zástupcu pri neprítomnosti dieťaťa trvajúcej dlhšie
    ako 30 kalendárnych dní:
  • rodič, resp. zákonný zástupca dieťaťa vopred oznámi zástupkyni riaditeľky školy dôvod
    a predpokladaný čas neprítomnosti dieťaťa písomne, ktorá o tejto skutočnosti informuje
    riaditeľku školy,
  • v prípade neprítomnosti z dôvodu choroby dieťaťa rodič, resp. zákonný zástupca dieťaťa v zmysle ochrany zdravia ostatných detí v materskej škole predkladá službukonajúcej učiteľke písomné vyjadrenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa na pobyt v kolektíve, potvrdzujúce možný nástup dieťaťa do materskej školy podľa vyjadrenia lekára.
  • v iných prípadoch materská škola vyžaduje od rodiča, resp. zákonného zástupcu dieťaťa pri opätovnom nástupe dieťaťa do materskej školy písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti
    prostredia v súlade so Zákonom NR SR č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji
    verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tlačivo o bezinfekčnosti
    prostredia rodič dostane v príslušných triedach.

5.2 PRÁVA A POVINNOSTI DETÍ

Dieťa má právo na

a) rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,

c) bezplatné vzdelanie pre päťročné deti pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky v materských školách,

d) vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom týmto zákonom,

e) individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom týmto zákonom,

h) poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,

i) výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,

j) organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,

k) úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,

m) na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,

n) na individuálne vzdelávanie za podmienok ustanovených týmto zákonom podľa § 24,

Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne učebnice a špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky; nepočujúcim deťom sa zabezpečuje právo na vzdelávanie s použitím posunkovej reči nepočujúcich ako ich prirodzeného komunikačného prostriedku; nevidiacim deťom sa zabezpečuje právo na výchovu a vzdelávanie s použitím Braillovho písma; deťom s narušenou komunikačnou schopnosťou sa zabezpečuje právo na výchovu a vzdelávanie prostredníctvom náhradných spôsobov dorozumievania.

Dieťa je povinné:

  • neobmedzovať svojim konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy
    a vzdelávania,
  • dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy, s čím je veku primeraným spôsobom oboznámené
  • chrániť svoje zdravie a zdravie ostatných detí, nevykonávať činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé, najmä požívanie zdraviu škodlivých látok,
  • rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade s právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a s dobrými mravmi,
  • pred skončením prevádzky bez dovolenia nevychádzať zo školskej budovy a školských
    priestorov, zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo prevádzky môže dieťa len za podmienok, určených školským poriadkom,
  • nenosiť do školy predmety, ohrozujúce seba, zdravie ostatných detí, resp. zamestnancov
    školy.
  • ak dieťa úmyselne alebo z nedbalosti poškodí školský majetok, jeho rodičia, resp. Zákonní zástupcovia sú povinní škodu nahradiť.
  • materskej škole deti majú zakázané:
  • nosenie drobných predmetov, šperkov a mobilných telefónov
  • nosenie kozmetických prípravkov
  • nosenie znečistených a nehygienických predmetov, hračiek,
  • nosenie nevhodnej, nebezpečnej obuvi na prezutie, v dôsledku ktorých by mohlo dôjsť
    k úrazu,
  • nosenie sladkosti, sladkých nápojov a žuvačiek,
  • lepenie a kreslenie obrázkov po stenách a iných nevhodných miestach,
  • zahadzovanie odpadov na školskom dvore.

6 PRAVIDLÁ VZÁJOMNÝCH VZŤAHOV a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy - sa riadia VŽDY v súlade s dobrými mravmi, hodnotami uznávanými materskou školu, etickým kódexom učiteľky materskej školy, zákonmi, usmerneniami, smernicami, pracovným, školským poriadkom a vnútornými predpismi zo strany vedenia školy.

6.1 Vzťah pedagogického zamestnanca a rodiča, resp. zákonného zástupcu

  • chrániť a rešpektovať práva rodiča, resp. zákonného zástupcu dieťaťa,
  • aktívne sa podieľať na kontakte s rodičmi, resp. so zákonným zástupcami dieťaťa,
  • poskytovať rodičovi, resp. zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odborné konzultácie a pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním,
  • informovať rodičov, resp. zákonných zástupcov detí o priebehu a výsledkoch výchovy
    a vzdelávania dieťaťa, ktoré sa ho týkajú v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom.
  • rešpektovať pravidlá dobrej vzájomnej komunikácie založenej na úcte, tolerancii, ohľaduplnosti zo strany pedagogických a ďalších zamestnancov vo vzťahu k rodičovi / zákon. zástupcom.
  • rešpektovať pravidlá dobrej vzájomnej komunikácie založenej na úcte, tolerancii, ohľaduplnosti zo strany rodičov, resp. zákonných zástupcov vo vzťahu k pedagogickým a ďalším zamestnancom vo vzťahu k rodičovi / zákon. zástupcom.
  • V rámci vzájomnej komunikácie sú neprípustné žiadne slovné a fyzické urážky.

6.2 Vzťah pedagogický zamestnanec - dieťa - vychádzajú z princípov a zásad výchovy a vzdelávania

  • chrániť a rešpektovať práva dieťaťa,
  • zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom
    stave detí a výsledky vyšetrení, s ktorými prišiel do styku,
  • rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa s ohľadom na jeho osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie,
  • usmerňovať a objektívne hodnotiť výkon dieťaťa,
  • viesť deti k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce v zmysle smerníc
    a nariadení,
  • poskytovať dieťaťu odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním
  • viesť deti materskej školy k uvedomelému dodržiavaniu pravidiel správania a k ochrane
    majetku materskej školy

6.3 Vzťah ďalších zamestnancov vo vzťahu k rodičovi, resp. zákonnému zástupcovi

  • aktívne sa podieľať na kontakte s rodičmi, resp. so zákonným zástupcami dieťaťa,
  • poskytovať rodičovi, resp. zákonnému zástupcovi služby a pomoc spojenú s pobytom dieťaťa v materskej škole
  • informovať rodičov, resp. zákonných zástupcov detí o možnostiach a formách stravovania
    dieťaťa v materskej škole, (najmä spôsobu vyhlasovania dieťaťa zo stravy, výške a formách úhrady stravného a s tým súvisiacich informácií)

7) PODMIENKY NAKLADANIA S MAJETKOM, KTORÝ MŠ SPRAVUJE

Vchody do MŠ sú zabezpečené bezpečnostnými zámkami. MŠ je zabezpečená aj signalizačným zariadením a v spolupráci s bezpečnostnou službou je zabezpečená nepretržitá ochrana budovy a majetku MŠ. Kľúč od hl. vchodov majú: riad. MŠ, zást. riad. MŠ a školník. Budovu otvára a zatvára po ukončení prevádzky a upratovania školník, ktorý skontroluje všetky priestory a okná na budove MŠ.

V budove MŠ je zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby bez sprievodu zamestnanca MŠ!

V zmysle zabezpečenia bezpečnosti detí a ochrany exteriérového majetku školy je budova materskej školy nepretržite uzamknutá, mimo času, keď rodičia privádzajú deti do materskej školy, alebo pre ne prichádzajú a to v dobe : 6:30 – 8:00; 11:30 – 13:00; 14:30 – 16:30.

V prípade, že sa rodič dieťaťa z rôznych dôvodov potrebuje dostať do objektu MŠ mimo uvedených časov, pri vchode zazvoní a privolá prevádzkovú zamestnankyňu, ktorá mu budovu otvorí a následne ju opäť uzavrie.

7.1 Organizácia upratovania MŠ

Budovu MŠ (pavilon A a B) upratujú upratovačky podľa určeného časového harmonogramu. S jeho zložením je každý pracovník oboznámený na prvej pracovnej porade. Pri upratovaní dodržujú bezpečnostné predpisy, používajú osobné ochranné prostriedky. Popis priamych pracovných činností je súčasťou ich pracovnej náplne( viď. v osobných spisoch). Pri vykonávaní práce okamžite hlásia riad. MŠ zistené závady.

7.2 Organizácia pracovnej činnosti v práčovni

V práčovni perie, žehlí bielizeň poverená pracovníčka podľa určeného časového harmonogramu. Mangel a žehličku používa podľa návodu a dbá pritom na bezpečnostné opatrenia. Bielizeň suší vo vetranej miestnosti alebo vonku na vyhradenom mieste. Neplytvá z pracími prostriedkami. Popis priamej pracovnej činnosti je súčasťou jej pracovnej náplne (viď. v osobných spisoch).

Záverečné ustanovenia

V tomto školskom poriadku je záväznosťou okruh zamestnancov a osôb, ktorí sa ním majú riadiť( rodičia, deti, učiteľky MŠ, ostatní zamestnanci MŠ a osoby, ktoré sa v materskej škole nachádzajú).

Podpisový hárok všetkých zamestnancov je súčasťou platného školského poriadku, ktorí sa povinne preukázateľne oboznámili s ním.

30.08.2023 končí platnosť Školského poriadku ktorý nadobúdal platnosť 6.04.2021. Nový školský poriadok nadobúda platnosť od 01.09.2023

Školský poriadok materskej školy je platný dňom jeho vydania riaditeľkou:

Mgr. Danica Vargová : vo Fiľakove dňa 01.09.2023

Schválila PG rada dňa : 30.08.2023.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky